Gül Yağı Nedir?

Gül, güzel kokulu bir bitki türüdür. Anavatanı Anadolu olan gül, ülkemizde en çok Isparta’da yetişir ve Isparta ile gül neredeyse bütünleşmiştir. Gül, park ve bahçe süslemelerinden cilt bakımına kadar hayatın birçok alanında kullanabilen bir bitkidir.

Gülün yapraklarından elde edilen öze gül yağı denir. Yaklaşık 4 ton gül yaprağından 1 kilo gül yağı elde edilir. Gül yağı bu yönüyle çok pahalı ve özel bir yağdır. Bu özelliğinden dolayı piyasada saf gül yağı bulmak oldukça zordur ve genelde belirli bir oranda suyla karıştırılmış olarak satılır. Gül yağı başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

 

 

Gül Yağının Faydaları

 • Gül yağı cilt bakımında kullanıldığı zaman hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar ve cilde parlaklık kazandırır. Cildi sıkılaştırarak güzel bir görünüm kazandırır.
 • Açık yaralarınıza gül yağı uygulayabilirsiniz. Gül yağı yaranın mikrop kapmasını önler ve yaranın kısa sürede geçmesini sağlar. Aynı şekilde kapanmış yara izlerine de uygulayabilirsiniz. Gül yağı yara izlerinin geçmesine yardımcı olur.
 • Gül yağı kuvvetli bir ağrı kesicidir. Vücudu rahatlatır ve sakinli verir. Uyumakta zorluk çektiğiniz zaman da gül yağını kullanabilirsiniz.
 • Saça uygulandığı zaman içeriğindeki maddeler sayesinde saçları besler ve saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Burkulmadan kaynaklanan eklem ağrılarına, kramplara veya vücuttaki ödemlere masaj yaparak uygulandığı zaman ağrıları ve şişliği alır. Kasları rahatlatır.
 • Tahriş olmuş, alerjik ciltlere uygulandığı zaman cildi yumuşatır ve alerjinin etkilerini ortadan kaldırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha hazırlıklı olmanızı sağlar.
 • Gül yağı güzel kokusu sebebiyle ruha bir ferahlık verir. Kendinizi çok sıkılmış ve bunalmış hissettiğiniz zamanlar bulunduğunuz odaya ve üzerinize bir miktar gül yağı sürün. Ferahladığınızı, sıkıntılarınızın azaldığını mutlaka hissedersiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. fetullag dedi ki:

  Cok guzel bilgilendiriyor

 2. fetullag dedi ki:

  Cok guzel bilgilendiriyor
  Faydali

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.