Güneşlenirken Aman Dikkat!

Yaz ayları geldiğinde herkes bronz bir ten sahibi olmak ister. Fakat bunun için doğru bildiğimiz şeyler aslında yanlış ve sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Peki güneşlenirken dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir.

 

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde değil eğik geldiği saatlerde güneşlenmelisiniz. Cilt tipinize göre doğru güneş kremini seçtiğinizden emin olmalısınız. Açık tenli ve sarışın kişilerin ciltlerinin daha hassas olduğunu ve bu kişilerin daha çok etkiye maruz kalacağından dolayı daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra güneş koruma faktörü 30’dan fazla olan krem kullanmaları ve cilde bolca sürülmelidir. Kızarıklık ve cilt yanığı yanlış güneşlenmenin en basit sonuçlarındandır.

 

Bunların yanı sıra ateş, mide, bulantısı, titreme gibi etkileri de gözlemlenmektedir. Bu durum cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Ten renginiz esmerse güneş koruma faktöre 15’den fazla olan krem kullanmanız gerekiyor.

 

Son dönemlerde cilt kanseri nedeniyle güneş ışınlarına maruz kalınmaması vurgulanmıştır. Bu nedenle insanlar çok fazla güneşten korunmaktadır. Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından olan D vitaminini güneş ışınlarından aldığınızı da unutmamalısınız. Vücudun D vitamini alması için güneş ışınlarının dik gelmediği vakitlerde çıplak şekilde güneşlenmek gerekmektedir. Peki, bronzlaşmak istiyorsanız neler dikkat etmelisiniz?

 

Birden bronzlaşmak mümkün değildir. Kademeli olan bronzlaşmak gerekiyor. İlk güneşe çıkıldığında 10 dk. ikinci çıkıldığında 15 dk. üçüncü çıkıldığında 20 dk. güneş altında kalarak bronzlaşılabilir. Doğru bildiğimiz sandığımız kola, kakao gibi şeylerden uzak durmalıyız. Güneş kremini kullanmadan asla bronzlaşmak mümkün değildir.

 

Özellikle güneşe ilk çıkıldığında yüksek faktörlü güneş kremler sürülmeli sonrasında yavaş yavaş azaltılmalıdır. Hızlı bir şekilde bronzlaşmanın cilt yanıklarına tahrişlerine ve cilt kanserine sebep olacağı unutulmamalıdır. Uzun süre bronz kalmak istiyorsanız güneş kremini kullanmayı ve doğru vakitlerde yani 11-16 saatleri arasında güneşlenmeyi unutmayınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.