Günlük Kalori İhtiyacımız Ne Kadar?

Günümüzde yaklaşan soğuk havalar, vücudun daha az hareketli günlere hazırlanmasında doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kış aylarında havadaki ısı değişikliğine uyum sağlamak için azalan metabolizma hızı sonucu oluşabilecek kilo alımlarının önüne geçmek için yoğun kalori içeren besinlerin miktarlarını azaltmak ve dengeli bir beslenme düzenine geçmek gerekir. Sık ve küçük aralıklarla beslenmek, ara öğün tüketerek kan şekerinin dengeli şekilde tutulmasını sağlamak gerekir. Özellikle de akşam öğünlerinde yağı azaltılmış hafif yiyeceklerin salata ve yoğurt ile birlikte tüketilmesi çok önemlidir.

Ayrıca kış aylarında azalan su tüketiminin de tehlikeli olduğunu bilmeniz gerekir. Bu aylarda kalori açısından da önemli olan suyun bol şekilde tüketilmesi ve suyun yerini meyve suyu, kahve ya da çay gibi içeceklerin almaması gerekir. İçerisinde bulunduğumuz aylarda sıcak ve soğuk değişimlerinin fazla olduğunu ve bu durumlarda bağışıklık sisteminin zayıflayabileceği bir gerçektir. Bu anlamda A, C ve E vitaminlerini tüketmek oldukça sağlıklıdır. Mineral kategorisinde ise selenyum, magnezyum, demir ve çinko gibi bağışıklık güçlendirici besinlerin alınması gerekir. Mineral ve vitaminler yüksek antioksidan özelliktedir. Bu anlamda kansere karşı oldukça etkili olan bu ürünlerin bolca tüketilmesi kalori açısından da günlük ihtiyacı karşılamaya yöneliktir.

Sigara tüketenlerde C vitamini başta olmak üzere birçok mineral ve vitaminin olumsuz etkilendiğini belirten uzmanlar, sigara içenlerin içmeyenlere oranla vitamin ve mineral ihtiyaçlarının daha fazla olduğu da biliniyor. A, C ve E vitaminlerini barındıran ürünlerin tercih edilmesi de önemlidir. Havuç, kayısı, yumurta, ıspanak, domates, brokoli ve kavun A vitamini bakımından etkili besinlerdir. C vitamini olarak ise portakal, greyfurt, kivi, roka ve maydanoz gibi ürünlerle birlikte sivri biber, kuşburnu ve domates tüketmeniz önerilir. E vitamini ise kalori açısından çok önemlidir. Çünkü bitkisel yağla ve yağlı tohumlarda bulunuyor. Deniz ürünleri, yürek ve kırmızı et tüketimi önemlidir. Probiyobik besinler de bağışıklık sistemini güçlendiren ve günlük kalori ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. Bu anlamda besin tüketimlerine önem vermeniz ve aynı zamanda sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için bu kriterler önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.