Gut Hastalığı Nedir, TEDAVİSİ!

Gut hastalığı eklemde aniden gelişen kızarıklık şişlik vb. mikrobik taşımayan bir eklem iltihabıdır. Diğer adları “zengin hastalığı’’, “damla hastalığı’’, “kralların hastalığı’’dır. Gut hastalığı erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Kadınlarda ise menopoz ile beraber görülür. Gut hastalığın bazı hastalıklarla birlikte görülebilir bunlar: Hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabetes mellitus, hiperlipidemi’dir.

 

Teşhis edilmesi:

Eklem sıvısına bakılmalıdır. Eğer mikroskoptan ürat kristallerinin görülmesi büyük ihtimal taşıyan faktörlerdendir. Ürik ast kristallerinde iğne uçlu, iki ucu keskin yapıdaki kristallere benzerler.

Tedavisi:

Akut atakları tedavisinde ağrı kesicilerden steroid özelliği taşımayan antienflamatuvar ilaçlar, kolsişin, kortikosteroidler kullanılabilir. Eğer ağrı fazla artıyorsa kolsişin ve SOAEİ yüksek dozda verilmelidir. Hastaların gidişatına göre 3-5 gün içerisinde dozu azaltmada fayda vardır. Önceden ülser, kanama, yüksek tansiyon vb. olan hastalarda kortikosteroid tedavisi uygulanabilir. Akut atak sırasında yüksek dozda kolsişin kullanan hastaların bir kaç hafta içerinde kolsişin tedavisi alınmaması uygundur.

 

Nedenleri:

Kanda ürik asit düzeyi fazla ise oluşabilir. Genellikle gut hastalığı böbreklerdeki ürik atılımının az olmasından kaynaklanır. Diğer yüzdeyi ise yüksek miktarda pürin içeren maddeler tamamlamaktadır. Vücudu uyuşturan maddeler kullanmak özelliklede bira, rakı vb. ürünler kullanmak. Diüretik ilaç kullanımı ve düşük dozda aspirin kullanmak nedenleri arasındadır.

 

Risk faktörleri:

-İdrar söktürücüler kullanılması.
-Genetik gut hastalığı varsa (anne  baba vb.).
-Erkeklerde 40-50 yaşlarda başlar. Kadınlarda ise bu zaman ileri yaşlarda görülür.
-Kırmızı et tüketilmesi, aşırı alkol tüketimi, kabuklu deniz ürünleri (midye gibi),
-:Mantar, kuşkonmaz fazla tüketmek.
-Bezelye, mercimek, ıspanak ve baklagilleri aşırı tüketmek.

 

Önlem alınması:

-Günlük kümes hayvanlarından tüketin.
-Et, balık vb. tüketin.
-Günlük 2.5 lt su tüketin.
-Alkol, vücudu uyuşturan maddelerden kaçının.

 

Tedavi edilmezse ne gibi sorunlar doğurur?

Eklemlerde yıkıma, şekil bozukluğuna ve hareket kısıtlılığına neden olur. Hatta önlem alınmazsa sakatlığa neden olarak yaşam standartları alt üst eder.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.