Hafıza Güçlendirme Yolları Nelerdir?

Birçoğumuz hayatımızın bir bölümden sonra zihni sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Günlük hayat içerisinde yer alan birçok durumu,olayı ya da konuyu unutabiliyoruz. Bunun için yaşlı olmaya da gerek yok. Çok genç insanlarında bu tür sıkıntıları yaşadığını sıklıkla görebiliyoruz. Belli bir yaştan sonra ise Alzheimer adı verilen ciddi unutkanlık ve bitkisel hayat benzeri bir zihin boşluğu yaratan hastalık da bu sıkıntıların devamını oluşturuyor.

 

İşte bu hafıza ve beyin ile ilgili sıkıntıları aşabilmek için gerekli olan bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Mesela hemen bugün sevdiğiniz bazı arkadaşlarınızla buluşun. Arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek, Alzheimer riskini yüzde 38 oranında azaltıyor.  Arkadaşlarla olan birçok sohbet eski hatıraları tekrar ortaya çıkaracağı ve hatırlatacağı için zihnin daha taze olmasını sağlayacaktır.

Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin. Gün gün farklı uyanma olması zihni sıkıntılar oluşmasına sebep olur. Rüya ile gerçek hayat arasında gelgit olmasını sağlar. Bu yüzden temiz ve sistemli bir beyin için belirli bir uyku düzeni yaratmaya çalışın.

Günde en az 5 kilometre yürüyün ve düzenli olarak nefes egzersizi yapın. Yürüyüş ve nefes egzersizi yalnızca beyni değil kalbi de koruyor. Kalp krizi geçirme riskini yüzde 40 oranında azaltıyor. Ayrıca sağlıklı yaşamın başlangıcı da bu sayede sağlanmış olacaktır.

Liste yaparak hatırlamak istediğiniz şeyleri takvim üzerine yazarak, sık sık bu listelere bakın. Bu sayede hem disiplinli ve düzenli bir kayıt becerisi hem de zihni bir gelişim becerisi sağlamanız mümkün olacaktır.

Unutmanın normal olduğunu kabul edin. Gençken de birçok şey unutuluyor.Sonuçta her şeyi hatırlamak ve aynı anda idare ettirmek kolay bir iş değildir.Bunu dikkate almayı sakın unutmayın.

B,C ve E Vitamini almayı sakın unutmayın. B vitamini ıspanak, koyu yeşil sebzeler, brokoli,  ahududu, siyah fasulye, narenciye, kavun ve soya fasulyesinde bulunur. C ve E vitamini ise ; domates, ıspanak, yeşil çay, kuru yemişler, ay çekirdeği, narenciye meyvelerinde bulunur.

Alkol tüketiminin fazla olmasından kaçının.  Alkolün fazlasıyla vücudun iç yapısının alt üst etmekte olduğundan, bundan en çok zarar görecek organ beyin olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.