Hamilelikte Diş Bakımı ve Dolgu

Diş sağlığı oldukça kapsamlı bir konudur. Öyle ki daha anne karnında bebeğin diş yapısını etkileyen olaylarla karşılaşırız. Dünyaya geldikten sonra ilk çıkan diş çok önemlidir. Büyüdükçe de diş sağlığına verilmesi gereken önem gittikçe artar. Diş bakımı alışkanlığını çocuklarımıza küçük yaşta aşılamak gerekir. Böylece ilerleyen yaşlarda diş problemleri daha az görülür. Özellikle bayanlarda vücudun oldukça hassaslaştığı dönemler olur. Dişlerin de bu hassasiyet yüzünden yıprandığı görülür. Bu dönemleri en az hasarla atlatmak için çok küçük yaşlardan itibaren bakımına önem vermesi gerekmektedir.

 

Hamilelikte Diş Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik konusu halk arasında istismar edilen bir konudur. Bu dönemde yapılmasında sakınca olmayan şeyler sakıncalıymış gibi görülür. Hiç bir kaynakta olmayan bilgiler kesinmiş gibi kabul görür. Eğitimli, bilgili insanlar bile kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek, gereksiz evhamlı bir hamilelik süreci geçirirler. Hamile iken diş çekilmez, her çocukta anne bir dişini kaybeder, hamileler asla ilaç kullanamaz, çocuk kalsiyum ihtiyacını annenin dişinden alır gibi bir sürü safsata lafların hiç bir gerçeklik değeri yoktur.

Hamilelikte diş bakımı elbette yapılır. Ancak planlı olan gebeliklerde hamile kalmadan önce diş bakımı yaptırmak daha doğrudur. Bu süreçte yani gebe kalmadan önce ağız içindeki eksikler tamamlanmalıdır. Dolgu, çekilmesi gereken dişler ya da kanal tedavisi tamamlanmalıdır.

Gebelikte diş tedavisi ise ilk 3 ay ve son 3 ay dışında yapılabilmektedir. İlk 3 ay bebeğin organ gelişimi için çok önemli bir dönem olduğu için dental tedavilerden kaçınılmalıdır. 4. ve 6. aylarda diş çekilmesi, kanal tedavisi gibi ertelenemeyecek tedaviler rahtlıkla uygulanabilir. Gebeliğin son 3 ayında da erken doğum riski oluşmaması için diş tedavileri uygulanması doğru değildir.

 

Hamilelikte Diş Dolgusu Yaptırmak Doğru mudur?

Diş dolgusu da diğer işlemler gibi gebeliğin 4. ve 6. aylarında yapılmalıdır. Anne ve bebek için en doğru zaman bu dönemlerdir. Çok acil durumlarda diş doktoru ve kadın doğum uzmanı gerekli önlemleri alarak işlem yapabilir.

 

 

Gebelikte rutin diş bakımı da şu şekilde olmalıdır:

  • Günde 2 kez diş fırçalanmalıdır.
  • Diş bakımının yanında diş eti bakımı da yapılmalıdır. Diş ipi ile bu sağlanabilir.
  • Gargara ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.
  • Uygun dönemde diş taşı temizliği de ihmal edilmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.