Haşlanmış Enginarın Faydaları ve Besin Değerleri

Enginar papatyagiller familyasından mor ve mavi renkli çiçekler açan çok senelik otsu bir bitkidir. Daha çok Akdeniz ve Güney Avrupa da yetişen bir bitki türü olarak yetiştirilmektedir. Enginarın çiçekleri üst yaprakların koltuğunda çıkan ve uzun sapların üst kısmında büyük başçıklar olarak; çiçekleri etlidir. Tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların arasında bulunan tüyleri taşır. Avrupa daha çok tohum yöntemi ile ekilen enginar Türkiye de bitkisel olarak yetiştirilmektedir.

 

Enginar Nasıl Yapılır

Enginar haşlanma ile tüketilen bir sebzedir. Sap kısımları kullanılacak ise mutlaka soyulması gerekmekte yoksa acı bir hal alıyor ve yiyemezsiniz. Çiçek kısmının da ortasında bulunan tüylerin temizlenmesi gerekmekte ve enginarın kararmaması için yaklaşık olarak 15-20 dakika limonlu suda bekletilmesi gerekmekte. Enginarı tencereye yerleştirin ve bir miktar tuz ilave edin. 45-60 dakika kadar orta ateşte haşlayın. Enginar haşlandıktan sonra yapraklarını ayıklayın. Haşlanmış yaprakları yoğurtla veya isteğinize bağlı olarak hazırladığınız bir sosla ile  yada sadece sade olarak tüketebilirsiniz.

 

Haşlanmış Enginarın Faydaları

Enginar tam bir sağlık dostu diyebiliriz. Kolesterolü olması gereken seviyelerde tutarak diğer hastalıklara yakalanma olasılığını azaltmakta. Lif bakımından zengin olan enginar sindirim sistemimizi güçlendirir ve bağırsak hareketi sağlayarak kabızlığı önler. Kanı temizleme özelliği de olan enginar kalp sağlığını sağlamakta ve damarlarımızın sağlığını da korumaktadır.  Demir bakımında zengin olan sebze, demir eksikliği anemisi olan kişilerce de tüketilmesi önerilmektedir. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Enginar reflü hastalığında olan belirtilerin etkisini azaltmakta. Mide ekşimesi, bulantı, kusma, şişkinlik ve karın ağrısı gibi sindirime bağlı sorunlara da iyi gelmekte. Enginar kafeinsiz bir sebze olduğundan yan etkisi yok denilecek kadar az olan bir bitki. Antioksidan özelliği ile cilt sağlımıza da faydası bulunmakta. Bağışıklık sistemimizi de koruma özelliği olan enginar sağlıklı olmamızı sağlar.

 

Enginarın Besin Değeri

Enginarın 100 gramında bulunan besin değerlerine bakarsak; bir günlük C vitamini ihtiyacının % 20 si,  K vitamini ihtiyacının %18 si,  protein ihtiyacının %7 si, E vitamini ihtiyacının %1 i, B6 vitamini ihtiyacının %6 sı,  Folat ihtiyacını %17 i,  Nisain ihtiyacının %5 i, Riboflavin ihtiyacının  %4 ü,  Besin lifi ihtiyacının %22 i, Kalsiyum ihtiyacının %4 ü,  Demir  ihtiyacının %7 i, Magnezyum ihtiyacının %15 i,  Fosfor ihtiyacının %9 u, Potasyum ihtiyacının %11 i, Çinko ihtiyacını %3 ü, Manganez ihtiyacın %13 ünü karşılıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.