Haşlanmış Mısır Mı Yoksa Közlenmiş Mısır Mı?

Mısır, nemli bölgelerde yetişen doymamış yağ içeren bir bitkidir. Kökeninin Orta Amerika’ya dayandığı düşünülen mısır, ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Biz ilk olarak Mısır’dan gelen bu bitkiye önce “mısır buğdayı” denilmiş, bu isim halk arasında yaygınlaşırken “mısır” olarak kısalmıştır.

Genellikle közlenmiş veya haşlanmış olarak kullanılan bu bitkinin salataya garnitür, mısır ekmeğine ham madde olmak gibi daha birçok görevi vardır. Ayrıca yemeklerde kullanılmak için yağı çıkartılır ve küspesi tarımda hayvanlara yem olarak kullanılır. Ayrıca koçanı, sanayide kağıt, mürekkep üretmek için kullanılır.

 

 

Mısırın Vücudumuza Faydaları

 • Lifli yapısı sayesinde bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Kolon kanserini engeller.
 • İçeriğindeki çözünür lifler sayesinde kolesterole ve kalbe iyi gelir.
 • Mısırdan elde edilen nişastası ishali tedavi etmekte çok faydalıdır. Önceden kaynatılmış bir bardak soğuk suya mısır nişastasından iki kaşık ekleyin ve iyice karıştırarak için. İshalin bir iki saat gibi çok kısa bir süre içinde kesildiğini gözlemlersiniz.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde akciğer kanseri riskini azaltır.
 • Vücutta yeni hücre oluşumunu destekleyen folat içermesinde dolayı hamile kalmak isteyen bayanlar tarafından kullanılabilir.

 

 

Neden Haşlanmış Mısır?

 • Haşlanmış mısırın yapımı, közlenmiş mısıra göre oldukça kolaydır. Haşlanmış mısır, bir düdüklüde veya sıradan bir tencerede kolaylıkla yapılabilirken; közlenmiş mısırda közü hazırlamak, mısırı bunun üzerinde dengeli olarak pişirmek oldukça zordur.
 • Haşlanmış mısır, hem pişirme koşulları açısından hem mısırı közlerken oluşacak yanıkların haşlama işleminde olmaması açısında közlenmiş mısıra göre daha sağlıklıdır.

 

 

Neden Közlenmiş Mısır?

 • Eğer hazırda közünüz varsa veya köz hazırlamak size zor gelmiyorsa mısırı haşlamak yerine közlemek daha mantıklıdır. Közün üzerinde mısır çok çabuk bir zamanda hazır olurken; haşlanması için en az yarım saat geçmesi gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ÜMİT USLUCAN dedi ki:

  bende ibs hastalığı var yağsız bir şekilde yediğimde hastalığımdaki rahatsızlığıçok az seviyelere indiriyor. yalnız üstüne basarak söylemek isterim ki sadece yağsız yenmesi gerekiyor patlamış mısırın faydası ibs için yoktur.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.