Havuç Nelere İyi Gelir ve Faydaları Nelerdir?

Havuç içerisinde barındırığı bir çok vitaminden dolayı sık sık tüketilmesi gereken sebzedir.   Latince adı ise daucus carotadır. Soyu maydanozgillerden gelmektedir. Bazen inc e bazen kalın, uzun bir bitkidir. Toprak altında gelişim gösterir. İçerisinde oldukça fazla miktarda A vitamini barındırır. Bunun yanı sıra B, C, D ve E vitaminleri bakımından da zengindir. İçerisinde vitaminler bulunduğu gibi; karoten, şeker ve fosfor da bulunmaktadır.

 

Havucun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde havucun bir çok  faydası bulunmaktadır.  Tüketildiği zaman bağırsakların çalışmasına ve sindirimin gerçekleşmesine yardımcı olur . Kabızlığı önler, gaz oluşumunu giderir. İshali sonlandırır. Bağırsak kurdu varsa onlar düşürmede etkilidir. Kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Cinsel kuvvet verir. Bitkinlik ve kansızlığı çözüme ulaştırır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler ve maddeler sayesinde kansere karşı kouruyucudur. Ayrıca kandaki kolesterol seviyesini düşürerek; kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklıklarına karşı duvar olur. Vücutta biriken toksinleri atarak detoks etkisi sağlar. Kanı temizler. Cilt hastalıklarının yanı sıra, romatizma ve eklem ağrılarına da yararı vardır. Diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar.

 

Havuç Nasıl Kullanılır?

Havucu kullanırken; yağını, tohumunu ve suyunu tüketebilirsiniz.  Havuç turşusu olarak tüketileceği gibi, bu turşunun suyunun içilmesi de faydalı olacaktır. Havuç tohumunu kurutarak çay yapabilirsiniz. Havuç tohumunun çayı, anne sütünün artmasına yararlıdır. İştah açar. Havuç cilt için faydalı olduğundan bu alanda da kullanabilirsiniz. Rendelenmiş havucu sıkarak suyunu çıkartın. Bu suya birkaç damla limon suyu ekleyerek cildinize uygulayın. Bu uygulama cildinizdeki fazla yağı alır. Ayrıca havuç suyu mide ve barsak hastalıklarına da yüksek düzeyde yarar sağlar.

Havuç yağının da ekstra olarak bir çok faydası bulunmaktadır.Bağırsaktaki iltihaplanmayı giderir ve bağırsak kanamalarını durdurur.Ses kısıklığının giderilmesine yardımcı olur. Görme gücünün artmasını sağlar. Ciltte ki güneş yanıklarını tedavi eder. Buna ek olarak havuç yağı bronzlaştırıcı olarak da kullanılmaktadır.  Havuç yağını; günde 2 kere olarak 1 çay bardağı suya 2-3 damla kadar ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bronzlaştırıcı karışım için ise; aynı miktarlarda ceviz yağı, badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı, fındık yağı ve havuç yağı eklenerek karıştırılır. Güneşe çıkmadan 10 dakika önce cildinize uygulayın ve daha sonra güneşlenin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.