Hindistan Cevizinin Faydaları

Ana vatanı Fas olan ve yaprağını dökmeyen bir ağacın olgunlaşmış kuru tohumlarına Hindistan cevizi adı verilmektedir. Fındıkla ceviz arası bir büyüklüğe sahiptir.

Günümüzde çorbaların, sosların ve özellikle graten edilen yiyeceklerini, et ve dolmaların lezzetlendirilmesinde kullanılmaktadır. Yiyeceklere koku ve tar vermek amacıyla da ev hanımları tarafından tavsiye edilmektedir. Rendelenerek toz haline getirilir ve bu şekilde yemeklere uygulanır. Ürünün fazla kullanılması, beyin ve sinir sistemini olumsuz olarak etkilediği için özellikle yemeklerde az kullanılması önemlidir.

Kurutulmuş bir Hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Her 100 gram Hindistan cevizi 662 kalori ihtiva eder. Yalnızca bir Hindistan cevizinde bulunan su, vücudun günlük beslenmesi için gerekli olan C vitamininin yeteri kadar karşılamaktadır. Bunun yanında B grubu vitaminleri de içermektedir. Hindistan cevizi suyu ayrıca; potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, sülfür, bakır ve klor içermektedir. Olgunlaşmış bir kuru Hindistan cevizi, midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde etkilidir ve hastaların rahatlamasını sağlar.

C vitamini, A ve B vitamininin tüm türlerini içerir. Bu vitaminlerin haricinde Mangoda da bol miktarda Beta Karotende bulunuyor. Beta Karoten ise cildin güzelleşmesini sağlar ve bir takım enfeksiyonların tedavisi için kullanılır. Ayrıca gece görme bozukluklarına karşı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Faydaları

Hindistan cevizinin bilinen birçok faydası bulunuyor. Bunlar;

  • Reflü hastalığına iyi gelmektedir.
  • İdrar söktürücü bir besin olan Hindistan cevizi aynı zamanda kabızlık problemi çeken kişiler tarafından da kullanılmalıdır.
  • Mide ağrılarını hafifletmektedir.
  • Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcıdır.
  • Ağız kokusunu giderici bir etkisi bulunur ve balgamı keser.
  • Vücutta görülebilecek titreme ve felç durumlarına karşı etkilidir.
  • Şekerle birlikte tüketildiğinde vücuda fazla ağırlık vermez ve cinsel gücü artırır.
  • Oldukça besleyici bir besin kaynağı olan Hindistan cevizi aynı zamanda şişmanlatıcı bir besindir.

Hindistan cevizinin bu faydaları, günümüzde kullananları oldukça memnun etmektedir. Uzmanlarında bu konudaki tavsiyesi bu besin kaynağının kullanılmasından yanadır. Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkları yaşayan kişiler mutlaka Hindistan cevizi tüketmeli ve etkisini kısa sürede hissedebilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.