Hiperaktiflik Nedir? Tedavi Edilmeli Mi?

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite bir öğrenme sorunu değildir fakat öğrenmeyi bozan bir davranış bozukluğudur. Başka bir deyiş ile hiperaktivite davranış problemlerini ortaya çıkaran bir huy özelliğidir diyebiliriz. Bu huy özelliği olan çocuklarda fazla hareketlilik görülür ve düşünmeden davranmaktadırlar. Ayrıca ilgilenmedikleri konular ile birkaç dakika fazladan meşgul olamazlar. Hipraktivite okul dönemindeki çocukların %3 -5inde görülen ve daha çok erkek çocuklarda rastlanan bir problem olduğu bilinmektedir.

Hiperaktivite hem aile için hem çocuk için büyük bir stres yaratan problemdir. Hiperaktive çocuklar genelde davranışlarının dikkat dağıtan ve rahatsız eden davranışlar olduğunu bilmektedirler ancak bu konuda ellerinden hiçbir şey gelmez. Ebeveynlerin bu konuyu anlamaları ve çocuklarına destek olmalı ve yeterli sevgi vermeleri gerekir.

Hiperaktivite Belirtileri

Belirtiler genellikle çocuk 7 yaşına gelmeden anlaşılmaktadır. Hiperaktif çocuklar dikkatlerini toplamakta güçlük çeker, düşünmeden davranırlar ve genelde çok hareketli olurlar.

Hiperaktivite Tedavisi

Hiperaktivite tedavisinde kesin bir sonuca ulaşmayı sağlayan tedavi yoktur. Ancak hiperaktiflik problemi olan kişilere birçok konuda yardımcı olabilirsiniz. Doktor, danışman, öğretmen ve aile birbiriyle karşılıklı iletişim halinde olarak çocuğun bu probleme rağmen kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.

İlaç Tedavileri

Hiperaktivite tedavisi için uyarı ilaçlardan faydalanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Hiperaktiflik ve dikkat eksikliği bulunan çocuklarda uyarıcı ilaçlar kullanılması ilk başta doğru gelmeyebilir. Bu ilaçlar sayesinde çocuğun aşırı hareketli olması durumu engellenir ve hiperaktivite azaltılarak yaptığı işlere daha uzun süreler yoğunlaşabilmesi sağlanır. Hiperaktiflik problemi olan çocukların hareketlerini kısıtlayabilmesini sağlayan bu tarz ilaçları kullanmaya başlayan çocuklarda ilacı kullandığı andan itibaren her zamankinden daha sakin ve dikkat oldukları gözlemlenmektedir.

Okul döneminde olan hiperaktif çocuklar için kullanılması uygun görülen ilaç Ritalin (metilfenidat)dır. Bunun haricinde Pemolin (Tradon), Tofranil (İmiprain) ve Catapresan (Klonidin) ilaçlarından da yardım alınabilmektedir. Doktorunuz ilaç tedavisine gerek gördüğü durumda çocuğunuz için en faydalı olacak ilacı sizlere önerecektir. Kullanılması önerilen tüm bu ilaçlar hiçbir bağımlılığa neden olmaz ancak bazı yan etkilere (uykusuzluk, baş ağrıları, depresyon ve iştah kayıpları) sebep olabilmektedir. Bu nedenle ilaçların kullanımı süresince çocuk doktor kontrolünde olmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derman dedi ki:

    hiperaktif ilaçlarını kullananlar varmı var ise faydalı mı değilmi buradan yazarmısınız.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.