Histeri Krizi Nedir ? Tüm Aşamaları!

Histeri, hastalarda ani sinirsel durumlar yaşanan bir hastalık olarak tanınır. Histerik hasta, kendi ruh sağlığı bozukluğunun farkında olmaz. Duyu organlarında algısızlık, çırpınmalar, kimi zaman da felçler ile hastalığı ortaya çıkaran nevroz tipinde akıl hastalığı olup sıklıkla 30 yaşın altında kalan bireylerde görülür. Genel olarak bilinçaltında yaşanılan bir veya birkaç olay veya durumun kişide oluşturduğu fiziksel ve düşünce yapısındaki bozuklukların , ya geçici ve çok şiddetli krizler ya da sürekli davranış bozuklukları olarak yansımasıdır. Fransız hekimin tanımladığı büyük kriz dışında, bedensel belirtileri şu şekilde sıralanır: Felç, ağrıya duyarsızlık, kasılma, görme, titreme, nefes darlığı, konuşma ve işitme bozuklukları, spazm hatta sinirsel gebelikler. Daha az karşılaşılan psikopatik bozukluğun yüksek sorun teşkil eden bellek yitimleri (amnezi), konuşma bozukluklarıdır.

 

Histeri ayrıca, hastanın bilinçaltına ittiği, çoğunlukla cinsel kökenli bir nevroz olarak belirtilmiştir. Bazen hasta içsel olarak yıkılmış olup  bunu  fiziksel olarak korku psikolojisi olarak yaşayabilmektedir.Tarihte histeri ilk defa Yunanlar tarafından “hysterikos” ismi ile anılmıştır. Bir hastalık olarak ilk defa Hipokrat tarafından bulunmuş, ismi de aynı şekilde Hipokrat tarafından verilmiştir. Hipokrat bu hastalığı ilk olarak kadınlarda tespit etmiş olup, hastalığın kadın rahmi olan uterusun yarattığı bir buhran olarak saptamıştır.Histeri çoğnlukla kişisel bir hastalıktan çıkıp bazı toplumlarda korku ve panik psikolojisi olarakta ortaya çıkmıştır.Histeri dışarıdan biyolojik ve fiziksel herhangi bir tepkiyle oluşmayıp aniden ortaya çıkan duygusal tepkimelerin oluşturduğu bir hastalık biçimidir denilebilir.

Histerinin Aşamaları

İlk olarak içsel olarak yaşanılan duygu karmaşasının aniden strese dönüşüp bazen şiddet, bazen savunma ,bazen yalan söyleme ,bazen dikkat çekmeye dayalı fiziksel hareketler ve duygu yansımaları olarak ortaya çıkar.

Temelinde sağlıklı geçirilemeyen çocukluk dönemlerinin oluşturduğu durumların ilerleyen yaşlarda hatırlanarak yada baskılanarak ortaya çıkmasıdır. Çocukluk dönemlerinde yaşanılmayan veya bastırılan duyguların ilerleyen dönemlerde dikkat çekme yada yeniden yaşamaya çalışma gibi durumlar olarak oluşur. Bu durum da kişinin o ani yaşına uygun olmayışı ve kişinin bunu farkına varması ve kişilik bocalaması olarak ya şiddet ve ya yalan söyleme söylediğine inanma ve inandırmaya çalışma olarak oluşur.

Histeri hastalarda yasaklanmış ve olumsuz durumlara karşı her zaman bir eğilim saptanmıştır.Bu durumu tetikleyen olaylar karşısında hasta ya savunma mekanizmasını çalıştırır veya şiddet mekanizmasını devreye sokar. Bu durumda hastayı dikkate almak gerekir  onu dışlamayıp inanmak gerekir.

Histeri hastalarını kişilikleri gerçeği yansıtmadığı için  kişinin kolay etki altında kalan bir birey olması, telkine yatkın olması, histerik kişinin rol yapma, yalan uydurma ve hastalığa yatkınlık, taklit etme eğilimi, düzensiz cinsel hayat kuralları edinme, normal zekâsı bulunan, fakat duyguları bakımından çocuksu kalmış, bencil, ilgi çekmeye meraklı, rol yapma özellikleri olan kişi, normalin altında zekâsı olan, utangaç, ürkek ve heyecanlı kişi olarak özellikleri sayılabilinir.sonuç olarak denilebilinir ki histeri ilk olarak stersle orataya çıkmakla beraber geçmişe dönük yaşanılan durumların belirtileri ve dürtüsüyle de ortaya çıkmaktadır. Hasta ilk olarak dikkat çekmek için gülme ,ağlama ,bayılma ,yüksek sesle konuşma, yalan söyleme gibi dışsal hareketler sergiler .Eğer hasta dikkate alınmazsa bu duyguları şiddete dönüşür hatta bazı durumlarda öldürme dürtüsü alevlenebilir.İlerleyen safhalarda klinik gözetiminde tedavi başlar ve uzun bir süre gözlemlenerek tedavi edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.