Ihlamurun Önemli Faydaları **Güncel

Ihlamur yaklaşık olarak 25 ila 50 metre uzunluğa ulaşabilen ağaçlarda yetişir. Ihlamur ağacının çiçekleri çok hoş kokular salarlar. Özel bir yetişme yeri yoktur. Sokak aralarında ki ağaçlarda bile yetişebilen bir bitki türüdür. Özellikle kış aylarında ıhlamur çayları içilmektedir. Bu da insan sağlığına oldukça etkili ve sağlıklıdır.

Grip ve Nezlede Ihlamurun Faydaları

Kış aylarında karşılaşılan girp ve nezle ile başa çıkmanın en önemli anahtarıdır. Daha çok fayda sağlanması için çayını yaparak tüketeceğiniz ıhlamurun içerisine bal ve limon ekleyebilirsiniz.Bal vücudun direncini artırır. Bal doğal bir antibiyotiktir. Balın ıhlamurla birlikte kullanılması, ıhlamurun yararını iki katına çıkartır.

Ihlamurun Öksürüğe Faydaları

Ihlamur öksürüğe de iyi gelir. Fakat bu öksürük üşütmeden kaynaklanıyorsa fayda sağlar. Ihlamurun çayını demleyip sıcak ve sık sık tüketirseniz öksürüğe sebep olan bakterilerin vücuttan atılımını sağlar. Boğazda öksürük sonucu oluşan tahrişleri giderir.

Vücut Direncini Artırmada Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayının sürekli tüketimi kan dolaşımını hızlandırır. Kış aylarında üşüme sorunu yaşayan kişilerde, kan dolaşımını hızlandırdığı için üşüme sorununu ortadan kaldırır. Hastalıklara karşı metabolizmayı hızlandırır.
Göz Sağlığına Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun göz sağlığına da oldukça faydası bulunmaktadır. Kaynatılarak elde edilen ıhlamur suyu, bir pamuk yardımı ile göz kapaklarına konur. Bu kullanım hem gözlerin dinlenmesini sağlar, hem de göz kapaklarının etrafında bakteriden kaynaklı oluşan göz çapaklarını iyileştirir.

Saç Sağlığına Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun her şeye yararı olduğu gibi saç sağlığına da yararı vardır. Ihlamur çayının suyu ile saçlarınızı yıkarsanız, saçlar hem parlak görünür hem de kuvvetlenir. Kafa derisinde kaşınmalar ve döküntüler mevcutsa bunları giderir. Saç derisini de kuvvetlendirdiği için saç dökülmesini azaltır.

Sindirim Sistemine Ihlamurun Faydaları

Çay şeklinde kullanıldığı için sindirim sistemini yormaz. Az çalışan sindirim sistemi ve bağırsakları hareketlendirir. Mideyi kuvvetlendirir. Hazmetmeyi kolaylaştırır.

Kansızlığa Ihlamurun Faydaları

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre ıhlamur kansızlığı gidermede etkilidir. Kansızlık rahatsızlığı olan kişiler düzenli olarak ıhlamur tüketirse bu sorundan kurtulabilir

Cilt Lekelerine Ihlamurun Faydası

Elinizdeki ıhlamuru suya koyun ve kaynatın. Yaprakları yumuşak kıvama gelen kadar ocakta tutun. Yapraklar yumuşadıktan sonra cildinize değdirebileceğiniz seviyeye kadar soğutun ve cilt lekelerinizin üzerine uygulayın. Cilt lekelerinize faydası olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.