İlaçsız Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Günümüzde sigaraya karşı başlatılan kampanyalar genel olarak olumlu sonuçlar verse bile, pek çok insan o zararlı dumandan kopmak istemiyor. Sigara bağımlıları için ilaçsız sigarayı bırakma yöntemlerini bu yazımızda ele alacağız.

İlk olarak kapalı mekânlarda sigara yasaklandı ve daha sonra sigaraya savaş açıldı. Devlet, sigarayı bırakmak isteyen tiryakilere hizmet vererek birçok poliklinik açtı. Sigaranın zararları anlatılmaya da devam ediliyor. Bildirilen rakamsal verilere göre 2 milyon 200 bin kişi sigarayı da bıraktı. Bu oldukça ciddi bir rakam. Fakat sigara tiryakilerini yakından ilgilendiren uygulamaların da kullanılması gerekiyor.

 

AKUPUNKTUR

Bu tedaviye gitmeden önce en az 12 saat sigara tüketilmemiş olması gerekiyor. Genel olarak iki ya da üç seanslık uygulamalarla yapılmaktadır. Sigara bağımlılık düzeyi yüksek olanlar için bu seans üçe de çıkarılabilmektedir. Bu yöntemle tedavi oranı %90 olarak iddia ediliyor.

 

HİPNOZ

Bu yöntemde sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle ciddi anlamda otomatikleşmiş güçlü bir bağımlılık olarak tarif edilmektedir. Sık sık tekrarlanan düşünce ya da davranışlar bilinçaltına giderek kaydediliyor ve alışkanlık haline gelebiliyor. Bu anlamda hipnoz sigarayı bırakma anlamında etkili bir yöntem olarak günümüzde kullanılıyor. Hipnoz yöntemiyle sigara içmeye neden olan alışkanlıkların kökleri bilinçaltından silinmektedir. Yaklaşık beş seansta %90 başarı oranı sağlandığı belirtiliyor.

 

ALLAN CARR

Günde 5 paket sigara içen Allan Carr tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Günde altı saatlik bir psikoterapi seansında oluşmaktadır. Uygulanan bu seans aralarında sigara içebiliyorsunuz fakat son seansta son sigaranızı içebileceğiniz söyleniyor. Ayrıca üç ay içerisinde sigarayı bırakamıyorsanız verdiğiniz ücret geri iade ediliyor.

 

171 BIRAKMA HATTI

Devlet tarafından desteklenen bu hatta bulunduğunuz bölgede bir polikliniğe yönlendiriliyorsunuz. Tüm tetkikleriniz ücretsiz yapılıyor ve tarafınıza yazılan ilaçları ücret karşılığında eczanelerden alıyorsunuz.

 

BOL SU VE SIK DUŞ

Sigara tiryakileri seans boyunca sigaradan alınarak değiştirilen titreşimlere tabi tutulmaktadır. Seansın ardından bol su içilmesi ve sıcak duş alınması tavsiye ediliyor. Günümüzde tercih edilen uygulamalardan biri olarak bilinmektedir. Sizlerde bu uygulamalardan birini deneyerek sigarayı bırakma konusunda adım atabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.