İNCİRİN FAYDALARI

İNCİRİN FAYDALARI

Yaşı ve kurusu tüketilebilen incirin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Dünyada en çok Türkiye de yetiştirilen bu meyve, Osmanlıdan bu yana mutfaklarımızı süslemeye devam etmiştir. İncir A, B ve C vitaminlerinin yanında, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından da oldukça zengindir.

 

İncirin faydaları söz konusu olduğunda akla şunlar gelir;

İçinde yüksek oranda kalsiyum ve fosfor bulunduğu için kemik ve dişlerin oluşumu ve gelişimini sağlar, insan bedeninin hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı olur, kabızlığı giderir, basur problemi olanlara iyi gelir, bağırsakları yumuşatır, içerdiği benzaldehit adlı madde sayesinde kansere karşı en doğal koruyuculardan biridir, nezle ve sıtmaya iyi gelir, yaşlanmalara karşı savaş açan meyvelerden biridir, yüksek oranda  antioksidan, karoten, lutein ve tannen içermesinden dolayı vücuttaki yaşlanmayı geciktirmektedir, yüksek oranda pektin enzimi içermesi sebebiyle kolesterolün düşmesi içinde en doğal etkenlerden biridir, içerisinde potasyum bulundurmasından dolayı tansiyona da oldukça iyi gelmektedir, demir yetersizliği olan kişilerin de bol bol incir tüketmesinde fayda vardır, halsizlik ve unutkanlık problemi yaşayanlar için en iyi çözümlerden biridir, balgam söktürür, taze incir yapraklarının ezilmesi ile hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaşması ve delinmesini sağlar, taze incir yapraklarının sütü siğile çok iyi gelir,incir yaprağı ve ham incir, haşhaş yağı ile birlikte kemik üzerine sürülürse eklem ağrılarına çok iyi gelir, incir solunum ve bronşlardaki sertliğe çok iyi gelir, incir sütü yılan ve akrep sokulan yere hafifçe sürülürse iyi gelir, incir sütü yumurta sarısı ile bilikte kullanıldığında rahmi temizlemektedir ve reglin sökülmesine yardımcı olmaktadır, incir sütü böbrek kumunun dökülmesindeki en büyük yardımcıdır, incir sütü ciltteki renk bozuklukları içinde en doğal tedavi yöntemlerinden biridir, incirin besleyici özelliği diğer meyvelere göre daha fazladır, incir yaprağının öz suyu ciltteki iltihabın ve yangının geçmesini sağlar, incirin yumuşatıcı özelliği vardır ve bu nedenle sert şişlerin üzerinde uygulanabilir.

 

 

İNCİRİN ZARARLARI

İncirin faydaları oldukça fazladır. Fakat her şeyin fazlası zarardır ve her yararlı meyve bize iyi gelmeyebilir. Bu nedenle diyabet hastalarına da incir iyi gelmemektedir. İncirde karbonhidrat ve şeker oranı oldukça yüksektir. Diyabet hastalarının inciri tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.