İnternet Bağımlılığı Belirtileri ve Tedavisi

İnternet ve Bağımlılık Kavramlarının Tanımı

İnternet çağımız vazgeçilmez teknolojisidir. Kime sorsanız internetsiz bir hayat düşünemediğini söyler. Hızla gelişen teknoloji bizi kendine bağımlı hale getirdi. Öyle ki para akışı bile artık internet üzerinden oluyor. Örneğin elektrik faturası. Özellikle büyük şehirlerde gişelere gidip de fatura sırası beklemiyoruz. Bir tuşla bütün borçlar, para transferleri hallediliyor. Hal böyle iken, internet hayatı bu kadar kolaylaştırıyorken elbette onsuz bir hayat düşünülemiyor. Bankada, hastanede, postanede, şehirlerarası yolculuklarda ve daha aklıma gelmeyen pek çok yerde insan karmaşasında boğulmamak için bütün işler internet üzerinden yürütülüyor. Saymakla bitmeyecek iyilik sağlar aslında insana. Buraya kadar faydalarını anlattık. Peki internet bize ne gibi olumsuzluklar kazandırıyor?

Bağımlılık, bir kişinin bağımlı olduğu herhangi bir şeyden uzak duramaması olarak tanımlanabilir. Yani bağımlı olduğu nesne elinden alındığında beklenmeyen davranışlar sergiler ve arayış içerisine girer. Bağımlılığın boyutuna göre çevreye ve kendine zarar verebilir.

Peki internet ve bağımlılık nasıl biraraya geliyor? Sosyal fobi, depresyon, dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşayan insanlar genelde daha kolay internet bağımlısı olabiliyorlar. Özellikle özgüven eksikliği varsa kendini toplumda yetersiz gören kişiler internet üzerinden kendilerini kanıtlamaya çalışırlar. Örneğin çeşitli chat sayfalarında vakit geçirirler. Burada kendini dilediği gibi anlatır çünkü asıl kimliği nasılsa bilinmiyordur. İlk başlarda masum başlayan bu durum ileride kişilik bozukluğuna neden olabiliyor. Chat sayfaları dışında internet üzerinde oynanan oyunlar da bir tür bağımlılık oluşturuyor. Uzun süre oynanan bu oyunlardan hemen vazgeçmek hiç de kolay olmaz.

 

İnternet Bağımlısı Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Öncelikler aile bireylerinden git gide uzaklaşıyorsanız, arkadaşlarınızla görüşme sıklığınız azalmışsa, bunların yerine internette vakit geçiriyorsanız internet bağımlılığı belirtileri yaşıyorsunuz demektir. Bir de internet başında kendinizi çok iyi hissetmeniz bu belirtileri destekler. Öğrenciyseniz okul, çalışıyorsanız iş yerindeki başarılarınız düşüyorsa bağımlılık sizi esir almıştır.

 

 

İnternet Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu bağımlılık kesinlikle doktor yardımıyla tedavi edilmelidir. Kendinizin ya da çocuğunuz bağımlı olduğunu düşündüğünüz zaman o şeyi kendinize ya da çocuğunuza tamamen yasaklamak yerine bir doktora danışmak daha doğru olacaktır. Benim yaptığım araştırmaya göre internet bağımlılığı tedavisi ilaç ve psikoterapi aynı anda uygulanarak yapılabiliyor. Bazı durumlarda yalnızca psikoterapi bile yeterli olabiliyor. Kişinin tüm sosyal hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkileyen bu hastalığı hafife almadan tedavi olmak çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.