İsilik Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Ter bezlerinin aşırı çalışması ve deri altında su kanallarının hava almadan birikerek yara şeklini alması isilik oluşmasının sebebidir. Bir çeşit deri mantarı olan isilik oluşumu genellikle bebeklerde, aşırı terleyen insanlarda beyaz tenli çocuklarda oluşur.  Genellikle yaz aylarında görülen aşırı sıcak nemli havalarda oluşan bir deri hastalığıdır.

İsilik hava almayan deride sıklıkla yanlış giyinmeden de kaynaklanmaktadır. Ter bezleri aşırı çalışan vücut yapısı teri hızlı bir şekilde dışarı atamadığı zaman deri altına hapsederek kendi içinde enfeksiyona dolaysıyla da yara oluşumuna zemin hazırlar.

 

İsilik Başlangıcı ve Tedavisi

İsilik önce hafif kızarıklıklarla başlar daha sonra kaşıntı ve yaraya dönüşür. İsilik olan vücut ilk olarak terden arındırılıp hava alması sağlanmalıdır. Giysi olarak pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Eğer yara oluşumu ileri düzeyde ise sık sık temizlenip kuru bırakılmalı ve doktora başvurulması gerekir. Genellikle nemli bölgelerde  ve yaz aylarında çoğalma gösteren bu tür deri hastalığına maruz kalan insanlar kendilerini mümkün olduğu kadar serin ortamlarda tutmalıdır. Özellikle bebeklerin ilk dönemlerinde görülen bu rahatsızlık bebekleri huzursuz etmekte cildi korumaya alınmadığı zaman ciddi yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Bebeklerde bunu önlemek için bebek serin giydirilmeli, sıcak havalarda ince pamuklu kumaşlar tercih edilmeli, banyo suyuna az biraz kaya tuzu konulmalı veya denize sokulmalı, varsa kremleri kullanılmalıdır.

Bazı durumlarda isilik dikkate alınmadığı zaman deride derin yara ve izler bırakabilir hatta içi iltihaplı daha büyük yaralara sebep olabilmektedir. Ayrıca isilik oluşurken ateşlenme ,kaşıntı, kabuk atma gibi belirtilerde görülür.Bu belirtiler derisi hassas olan bebeklerde ve çocuklarda daha belirgin görülmektedir.İsilik olan bebek veya çocuklar sık sık banyo yaptırılırsa da tahriş olan yerler çabuk kabuk bağlayacağından daha erken iyileşme gösterecektir.

Bazı kaynaklar da isiliği olan deri; varsa krem yoksa zeytinyağı ile de tedavi edilebileceğini belirtmişlerdir. Yetişkin insanlarda iri, sulu veya iltihaplı şekilde de görülebilir. Yetişkinlerde görülen isilik tipleri tedavi edilmediği taktirde derin izler bırakıp iyileşme sürecini uzatır.Eğer isilik bir hafta içinde dökülmeye başlamıyorsa derhal doktora başvurulabilinir.Kimi isilik tipleri bir hafta içinde kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.