Isırgan Otu Nelere İyi Gelir ve Şaşırtıcı Faydaları

Isırgan otu, ısırangiller familyasından olup, Temmuz-Ağustos aylarında çiçek açan bir bitkidir. Yaklaşık olarak 20 cm ila 1 metre arasında boylara sahip olmaktadır. Genel olarak ören yerlerinde, duvar diplerinde ve çeşitli yerlere kendiliğinden yetişebilmektedir ve tek yıllık otsu bir bitkidir.

ISIRGAN OTUNUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Isırgan otu, dik gövdeli, tabanından itibaren dallanmaya başlayan basit yapılı ve yukarıdan bakıldığında dört köşeliymiş gibi duran bir yapısı olan bitkidir. Üzerinde oval şekilde, saplı, koyu yeşil renkte ve üzerinde yakıcı tüyleri olan yaprakları vardır.

ISIRGAN OTUNUN BİLEŞENİNDE NELER VARDIR VE NEDEN YAPRAKLARINA DOKUNDUĞUMUZDA ELLERİMİZİ YAKAR?

Isırgan otunun içeriğinde: Demir, C vitamini, Asetilkofil, Klorofil, Histamin bulunur. Yapraklarındaki tüylerde ise formik asit bulur, bu yüzden vücudumuzun bir bölgesine direk temas ettiğinde derimizi yakar.

ISIRGAN OTU TÜRKİYE’NİN NELERİNDE YETİŞİR?

Isırgan otu, Türkiyede Anadolu bölgesinin neredeyse tamamında kendiliğinden yetişir. Fakat özel kullanım amaçlı da tarlalara ve seralara ekimi yapılır.

ISIRGAN OTU NASIL TOPLANIR VE KULLANIMA HAZIR HALE NASIL GETİRİLİR?

Baharın başlangıcından itibaren kış mevsimine kadar toplanabilir. Havadar yada açık havada, kuru ve gölgelik bir yerde serilerek kurutulabilir. Kökleri sonbahar aylarında toplanıp, temizlendikten sonra aynı şekilde kurutulabilir. Otun tohumları ise Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmalıdır. Rutubetsiz ve kuru yerlerde uzun süreler saklanabilir.

ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Isırgan otu, birçok hastalığa ve soruna iyi gelen muhteşem bir bitkidir. Bu faydalar:

  • Isırgan otu içeriğinden dolayı kan temizleyici özelliği olduğu için egzama tarzı kan bağlantılı hastalıklara karşı iyi gelmektedir. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda demir olduğu için kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır, kansızlık neticesinde doğan sorunlara karşı faydalı olabilir.
  • Sivilcelere karşı ısırgan otu kürü hazırlanıp sivilcelerin üzerine uygulanabilir.
  • Yükselen kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Şeker hastalarına iyi gelebilir.
  • Isırgan otu romatizma ağrılarına iyi gelmektedir, hazırlanan ısırgan otu çayı ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.
  • Isırgan otu, alerjilere karşı faydalıdır. Özellikle mevsimsel alerjik hastalıklarda (bronşit gibi) daha faydalıdır. Ayrıca ısırgan otu çayı öksürüğe ve sık hapşırmaya iyi gelmektedir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.