Kabakulak Tedavisi ve Belirtileri!

Kabakulak Nedir?

Tükürük bezlerinin virüsler nedeniyle enfeksiyon kapması sonucunda oluşan viral hastalığa kabakulak denir. Tükrük bezlerinde, enfeksiyon yüzünden zamanla büyüme olur. Kulağın alt tarafına doğru bir şişlik görülür. Adına bu yüzden kabakulak denmiştir. Hastalık genellikle çocuklarda görülür ve bulaşıcıdır. Çocukluk çağında kabakulak geçirmeyenler ilerleyen yaşlarda bu hastalığa yakalanabilirler. En çok kış ve bahar aylarında görülür. Hastalık solunum yolu ile bulaşır. Virüs vücuda girer girmez hastalık belirti vermez. İlk belirtilerini 3. haftada gösterir. mikrop vücuda ilk girdiğinde kabakulak oluruz. İkincide vücut bağışıklık kazanır ve hastalık bir daha olmaz.

Hastalığa neden olan virüs kana girerek yayılır ve vücuttaki diğer organlara ulaşır. Bu organlarda iltihaplanmaya neden olabilir. Virüs beyin zarına kadar ulaşırsa menenjite yol açabilir. Kabakulak mikrobu vücudun pek çok yerine zarar verebileceğinden dolayı hafife alınmamalıdır.

 

Kabakulak Belirtileri

  • Boğazda ağrı hissi
  • Tükrük bezlerinde ağrı
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Hafif ateş ve baş ağrısı
  • İştahsızlık
  • Bir şey yerken ya da esnerken yani ağzı açıp kapatırken ağrı hissi
  • Bulantı ve kusma
  • Çenenin arka alt tarafında başlatıp iki tarafa yayılan şişlik
  • Şiddetli ve iltihaplı hastalıkta boyun tutulur.

Belirtilerin kendini göstermesi 3 haftayı bulabilir. Özellikle çocuklarda bu belirtilerden en az 3 tanesini farkeden anne babalar hemen doktora başvurmalıdırlar.

 

Kabakulak Tanı ve Tedavisi

Hastanın şikayetleri ve fiziki muayene sonucunda kabakulak olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Bazı durumlarda emin olmak için kan tahlili istenir. Kabakulak teşhisi yapıldıktan sonra özel bir tedavi uygulanmaz. Hasta uzun bir istirahat dönemine alınır.

 

 

Mümkün olduğunca yatarak dinlenmelidir. Kullanacağı ilaçlar ağrı dindirme ve ateş düşürmeye yardımcı olacak ilaçlardır. Bol bol su içip, C vitamini tüketir. Asitli içecek ve sert gıdalardan uzak durur. En çok dikkat edilmesi gereken durum hasta ile aynı ortamda bulunmamaktır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için tabağı, bardağı, çatalı, kaşığı gibi kişisel eşyalar başkası tarafından kullanılmamalıdır. Temizliği de ayrı yapılmalıdır. 10 gün kadar sonra hasta bunlara dikkat ederse iyileşme başlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.