Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Karaciğer yetmezliği yada siroz, varolan karaciğer hücrelerinin yerine çeşitli sebepler nedeni ile gelen nedbe (skar) dokusunun oluşmasının genel ismidir. Ortaya çıkan bu durum karaciğerin genel fonksiyonlarını yavaşlatır ve bozar. Siroz hastalığı geç teşhis, tedaviye cevap vermeme, yanlış tedavi vs. gibi durumlar sonucu ilerlediğinde geriye hastalığın tek çözüm yolu olarak karaciğer nakli kalır.

KARACİĞER YETMEZLİĞİ (SİROZ) SORUNUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

Karaciğer yetmezliğinin en genel sebebi alkol kullanma sonucu gelişen sirozdur. Bu duruma “alkolik siroz” adı verilir ve genel olarak 10 yılı aşkın süredir alkol tüketen insanlarda görülür. Fakat bayanlarda bu süre daha kısadır. Ayrıca bazı insanlar alkole karşı diğer insanlardan daha dayanıklıdır, bunun sebebi bilinmemektedir.

Ayrıca karaciğer yetmezliğine bağlı gelişen sirozun nedenleri arasında; wilson hastalığı (vücutta yüksek miktarda bakır birikmesi), Hepatit – C virüsü sonucu gelişen enfeksiyonlar ve ender görülse de kalıtımsal yol ile (genetik) siroz hastalığı insanlarda oluşabilir.

Bunların dışında zehirlenme gibi dış etkenler nedeni ile karaciğer yetmezliği insanlarda baş gösterebilir.

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karaciğer yetmezliği ilk oluşmaya başladığı zamanlarda kendini pek göstermez. Fakat karaciğer hücreleri ölüp, siroz ilerlemeye başladıkça vücutta organlardaki su depolanmasını düzenleyen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin üretimi azalır ve vücutta çeşitli belirtiler kendini göstermeye başlar, bu belirtiler:

Halsiz ve güçsüz hissetmek; Yemeklere karşı isteksizlik, iştahsızlık; Mide bulantıları ve kusmalar; Vücudun çeşitli bölgelerinde sıvı toplanmaları (genellikle bacak ve karın bölgesinde); Vücutta sarılık, kaşıma ve kilo kaybetmek; Yaralanma sonucu oluşan kanamaların daha uzun sürmesi ve vücutta çürüklerin oluşması olarak sıralanabilir.

Karaciğerdeki hasar yükseldikçe vücuttaki kan gittikçe daha az temizlenir ve kandaki toksik oranı yükselmeye başlar. Aldığımız ilaçlar, tüketiğimiz çeşitli şeylerdeki toksikler kanımıza karışır ve karaciğerde temizlenme oranı düşer. Kandaki bu toksikler vücudun çeşitli yerlerinde birikir, bu birikmenin olduğu en hassas ve en çok olan bölge beyindir.

Beyinde toksik miktarının artmasıyla:

Dikkat kaybı; unutkanlık; etrafa boş bakışlar ile bakmak; uykuda düzensizlik; kişilik ve düşünce değişimleri; koma ve şuur kaybı gibi sonuçlar meydana gelmektedir.

 

ERTUĞRUL YAŞE

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Halil dedi ki:

    Arkadaşlar bendeki sorun yemek yedikten sonra döşeme ağrı geliyor fazla yiyince ateşlenip kıvranıyorum kusmak istiyorum ama zorla kusmaya çalışıyorum 4defa endoskopi yaptırdım ilaç verip salıyorlar ilaçlar bir zaman sonra faydası olmuyor ne olacak bu halimiz ameliyata pek sıcak bakmıyorum tek size tavsiyem az yeyin çok çiğneyin üşütmemeye çalışın bir tavsiyeniz varsa lütfen yazın

  2. Halil dedi ki:

    Arkadaşlar alışverişe gittim orada bir ağrı geldi sanki ölecekmişim gibi oldum bir vatandaş neyin var diye sordu bende midemde reflü var dedim şurada Attar var onlar bilirler dedi hemen gittim ama azraille beraber attarcı bana abi balla karışık kudret narı var iyi gelir dedi hemen aldım 15tl ye kız karıştırıp bir tatlı kaşığı verdi 10dakika demeden yeminle ağrı birden kesildi vücudumun hertarafı gevşeyiverdi kesin çözüm değil ama ağrıyı hemen durduruyor

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.