Karahindiba Bitkisinin Mucizevi Faydaları

Karahindiba sarı çiçekli ve yeşil yapraklı bir bitki türüdür. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yetişir. Karahindiba bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Bitki uzmanları karahindiba bitkisini birçok hastalığın tedavisi için tavsiye eder. Özellikle 2. Tip Şeker hastalığı, egzama, Romatoid Artrit, mide ve bağırsak hastalığı ve karaciğer gibi durumlarda bu bitki kullanılır. Tedavi için genellikle çay şeklinde hazırlanıp tüketilir. Karahindibanın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

1. Sindirim Sistemini Düzenler: Karahindiba bitkisini çay şeklinde hazırlayıp tüketmek besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Sindirim sistemini düzenlediği gibi kabızlığı ve gaz sorunlarını ortadan kaldırır.

 

2. Kalbi korur ve güçlendirir: Kalp kaslarının güçlenmesi için karahindiba bitkisinin kökü kullanılır. Bu bitki vücuttaki fazla tuzu attığı için bu sayede kalp kaslarını korur. Aynı zamanda kan şekerini düzenler ve kolesterol seviyesini dengeler.

 

3. Cilt bakımı için doğal bir bitkidir: Egzama, sedef hastalığı gibi durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle ergenlik çağındaki sivilce probleminin aşılmasını sağlar. Karahindiba yaprakları kaynamış suya ilave edilerek yaklaşık 15 dakika demlenir. Demleme süresi bittikten sonra pamuk yardımı ile cilde sürülür. Aynı zamanda cilt üzerinde herhangi bir enfeksiyonla karşılaşılmaması için karahindiba suyunun içilmesinde fayda vardır.

4. Zayıflamaya yardımcıdır.

5. Diyabet hastalığı için faydalıdır.

6. Yorgunluğa, strese ve depresyona iyi gelir.

 

Karahindibayı kullanırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. Çünkü her üründe  olduğu gibi bu bitkinin de  birçok yan etkisi vardır.  Burada amaç aşırıya kaçmamak ve dozunda kullanmaktır.  Aksi taktirde midede ekşime, ishal gibi durumlarla karşılaşılır. Her insanda görülmese de bazı insanlara yan etki yapar. Şunu da belirtmekte fayda var. Safra kesesi iltihaplı veya safra kesesinin kanalları tıkanmış bir insan  karahindiba bitkisi kullanmamalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.