Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır ve İyileşme Süreci

Katarakt hastalığının, cerrahi yöntem dışında tedavi şekli bulunmamaktadır. Aslında çeşitli araştırmalar yapılarak, ilaç tedavi yöntemleri denenmiş olsa da tek çözüm şuan için ameliyat yöntemi olarak gözükmektedir. Çünkü şu güne değin denenen ilaçlar ve tedaviler sonuç vermemiştir.

Katarakt ameliyatı gerektiren bazı durumlar vardır. Tabi bu ameliyatı uzman doktor yardımı aldığınız doktor tarafınıza iletecek olup sağlık durumunuzun elverişli olup olmadığını da kontrolü altında tutması gerekmektedir. Eğer kişi bu sorunları yaşıyorsa; görme miktarı günlük yaşamında tehlike arz ediyorsa, gözde iltihaplanma yaşıyorsa, göz tansiyonu yüksekse, doğuştan görme azlığı yaşıyorsa ve tüm b u olanlar katarakt hastalığı sebebiyet veriyorsa, ameliyat söz konusu olmaktadır.

 

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır.  İntakapsüler Katarakt ekstraksiyonu, Ekstrakapsül Katarakt Ekstarksiyonu şeklinde iki çeşit lazer yöntemiyle ameliyat yapılmaktadır. İntakapsüler katarakt ameliyatı ile lens zarları bir bütün halinde çıkartılır ve ameliyat bu şekilde gerçekleşir. Eski bir ameliyat yöntemdir. Ekstrakapsül katarakt ameliyatı ise; lensin ön kapsülünün bir kısmı alınarak gerçekleştirilir. Diğer bölgeler emme, doğurtma ve ultrason dalgaları ile parçalanır ve temizlenir. Bu işlemlerden sonra lens zarları içerisine göz içi lens takılabilir.

Tabi uygulanacak ameliyat, hastanın sağlığının uygunluğuna, durumuna, yaşına göre değişiklik gösterebilir. Lazer ile katarakt ameliyatı gün geçtikçe geliştirilmektedir. Ayrıca lazer ile yapılan katarakt ameliyatı vardır fakat çok fazla tercih edilmemektedir. Hem bu ameliyatın ikamesinin mevcut oluşundan hem de gelişme aşamasında olduğundan diğer ameliyat yöntemleri kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir.

Katarakt ameliyatında, katarakt temizlendikten sonra içine yapay bir mercek yerleştirilir. Hasta için özel durumlar yoksa eğer çoğu katarakt ameliyatında bu işlem uygulanmaktadır. Bu sebeple göz içine yerleştirilecek olan merceğin özelliğinin, hastanın vücut yapısına uyması ve sağlığına zarar verecek maddeler içermemesi gerekmektedir. Kullanılacak mercekler, tek odaklı, uzak ve yakını net olarak gösterebilecek mercekler üretilmektedir. Fakat yine de bu ameliyatın gerçekleşmesinden sonra da hasta, hem yakını hem de uzağı net görebilmesi için gözlük kullanabilmektedir.

 

Katarakt Ameliyatı İyileşme Süreci

Katarakt ameliyatından sonra her ameliyatta ve her sağlık sorunu yaşayan hastalarda olduğu gibi, hasta bakımı oldukça önem taşır. Doktorun söylemiş olduğu bakımlara, ilaç kullanımına hasta önem vermesi gerekir. Çeşitli hareket ve eylemlerin kısıtlanması ise söz konusudur. Eğer bu şekilde dikkatli ve temiz olunduğu sürece iyileşme süreci de bir o kadar hızlı yürütülecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.