Katarakt Ameliyatı Ortalama Fiyatları Nasıldır?

Gözümüzde bulunan renkli kısmın hemen arka tarafında şeffaf bir yapı bulunur. Bu yapı normalde bakarak göremeyeceğimiz bir mercek, lens olarak gözümüzde bulunur. Aslında merceğin şeffaf olması, baktığımızda siyah olarak görmemizi sağlar. Merceğin göz için faydası ise, göze gelen ışınları göz tabakasına düşürerek net bir görüntü oluşmasını sağlar. Tabi bu ışığın merceği geçerek sinir tabakasına varması için merceğin, şeffaf ve saydam özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Gözümüzde bulunan renkli kısmın hemen arkasında yer alan şeffaf yapıda olan merceğin, bulanıklaşması durumuna katarakt denir. Bulanıklaşma ile birlikte görme derecesi azalmakta ve rahatsızlık yaratmaktadır. Bu bulanıklaşma, gözün herhangi bir yerinde de belirebilmektedir. Tabi kataraktın en çok görüldüğü yaşlar orta yaşlar ve yaşlı insanlardır. Etrafta duyduklarımızdan ibaret olarak bilinen katarakt, yalnızca yaşlı insanlarda görülmez. Yani katarakt sadece yaşlı insanların yaşadığı bir hastalık olarak yaşanmamaktadır. Bebeklerde dâhil olmak üzere her yaştaki insanda görülmektedir. Tabi bebeklik döneminde görülmesi ufak bir ihtimaldir. Orta yaşta olan kişilerde nadiren görülmekle beraber yaş arttıkça bu durumun yaşanması söz konusudur.

Kataraktın oluşmasında bazı sebepler bulunmaktadır. En belirgin nedeni de; yaş ortalaması yüksek olan kişilerde gözün arka kısmında yer alan şeffaf dokunun, merceğin yaşlanma ile birlikte özelliğini yavaş yavaş kaybetmesidir.  Yaşı küçük olan çocuklarda ise bu hastalığın meydana gelmesinde özelikle kalıtsal ve genetik faktörler rol oynamaktadır. Akraba evlilikleri, gebelik sırasında annenin çeşitli ilaç kullanması, anne karnında geçirilen hastalıklar ve mikrobik sorunlar gibi.

 

Katarakt Ameliyatının Ortalama Fiyatı

Kataraktın çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaç ile tedavi edilmesi mümkün olmakla beraber küçük bir ihtimalle iyileşme özelliği taşımaktadır. Kesin çözümü ise; ameliyattır. Çeşitli yöntemlerle ameliyatı ise söz konusudur. Bu konuda tıp oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Kataraktın ameliyat fiyatları ise; tabi ki ameliyat olacak kişiye, hastaneye ve durumuna göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak araştırıldığında fiyat ortalaması; 200-350 TL arasında ise değişmektedir. Tabi muayene ücretleri ve tahlil ücretleri hastanenin almış olduğu ve uyguladığı fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.