Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemeliği tedavi etmek için öncelikle kekemeliğin ne olduğunu bilmek gerek: Kekemelik hecelerin, seslerin veya tek heceli sözcüklerin yinelenmesi ve seslerin uzatılması ya da bloklar nedeni ile konuşma akıcılığının kesintiye uğraması ve bozulmasına denir. Zaman zaman herkes konuşma akıcılığından bozukluklar yaşayabilir. Ancak bir kişinin kekeme, konuşmasının da kekemelik olarak nitelendirilebilmesi için kişinin konuşmasını çok fazla etkilemesi, kişinin de bu nedenle çevresiyle iletişim kurmaktan kaçınması, söyleyeceklerini unutmuş gibi yaparak konuşması, esas söylemesi gereken kelime yerine başka kelimeler kullanması gerekir.

Kekeme olan kişi zaman zaman her normal insan gibi akıcı konuşabilirken bazen de konuşmakta sıkıntı çeker ve konuşması akıcılığını yitirir.

 

 

Kekemeliğin Ortaya Çıkma Yaşı.

Kekemelik genel olarak 1,5 yaş ile 12 yaş arasında görülür. En yaygın görülme sıklığı ise 2 ila 5 yaş arasıdır. Kekemelik erkeklerde daha sık görülür.

 

 

Kekemelik neden olur?

Kekemeliğin belirgin ve kesin bir sebebi yoktur. Fakat fiziksel çevrenin etkileri, genetik, nörofizyolojik ve gelişimsel faktörlerin kekemeliğe sebep olduğu tahmin edilmektedir. Genel olarak kekeme olanların ailelerinde başka kekemeler de bulunmaktadır. Kekemeliğin şiddeti kesinlikle genetik değildir.

Kekemeliğin tedavisi

Kekemelik tedavisi genel olarak oldukça zordur. Ve mutlaka ama mutlaka birebir çalışmayla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kekemelik tedavisinden kesin sonuç alabilmek için ortalama 30 günlük bir çalışma gerekir. Kekemelik tedavisi gören kişi ile kekemelik tedavisi veren kişinin mutlaka birebir iletişim sağlamalıdırlar. Tedaviyi alanın ruhsal durumunun tedaviyi veren tarafından çok yakından takip edilmesi ve kekemelik tedavisinde bu verilerin de kullanılması tedavide oldukça etkili olmaktadır. Kısaca psikolog tedavi ettiği kekemeyi yakından tanımalıdır.

Kekeme kendisiyle alay edileceği korkusu ile çevresi iletişime geçmek istemez, konuşması gerektiğinde başını sallayarak cevap vermeyi tercih eder. Kalabalıklardan kaçar. Bu durumun önüne geçmek için halen Türkiye’ de çok yeni bir tedavi yöntemi olan Tıbbi Bilinçli Hipnoz yöntemi ile tedavi güçlendirilir.

 

kekemekl

 

Kekemeliğin tedavisi kesinlikle evde, tek başına yapılamaz, kekemeliğin tedavisi için gidilen uzman evde yapılacak egzersiz programları verebilir ama esas tedavi klinikte yapılan tedavidir. Bu nedenle kekemelik tedavisini evde yapmaya çalışmak bazen kekelemenin artmasına neden olabilir.

Çocuklar için yapılan kekemelik tedavisinde anne ve babanın veya ikisinden birisinin tedavi süresince çocuğun yanında bulunması, en azından çocuk klinikte tedavi çalışması yaparken anne – babasının veya bunlardan birisinin orada olduğun bilmesi tedaviye olumlu katkılar sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. abdullah karakollu dedi ki:

  15 yaşindayim kekemeliğimiz 5-6 yaşlarinda başladi. okullarda ve bir çok yerde zorlaniyorum. köy yerinde olduğum için doktora gitme gibi bi imkanim zor. o yüzden evde çözmek istiyorum.

  1. Sağlık Destek dedi ki:

   Sevgili Abdullah, doktor olmasa da kekemelikten kurtulmak veya kekemeliği en aza indirmek için İnternet ortamında kullanabileceğiniz çok sayıda bilgi ve doküman bulunmaktadır. Örneğin; kitap okumak, okumaya çalışmak, sesli kitap okumak ve ayna karşısında kendinizi görerek kitap okumak kişinin okuma yeteneğini ve kekeleme sorununu iyileştiren faktörlerden bazılarıdır. Kendinizi ve okumanızı geliştirmek adına yapacağınız her hareket aynı zamanda kekemelik sorununu da en aza indirecektir. Çalışmalarınızın devamlı olmasını diliyorum. Sağlıklı Günler Abdullah.

 2. Nurullah dedi ki:

  Selamun Aleykum

 3. Orxan dedi ki:

  meraba sizilere Bakıdan yaziyorum. yardima ihtiyacim var olay boyle ben cocuken 5 yasimda korkdum ve kekeme oldum bu 12-13 yasima kadar devam etdi 14 yaşimdan bu hasdalik gitdi sandim konuşmalarim tam normal universitetinin en iyi sonuclarla bitirdim kəndim bile kekeme olduhumu tamamen unutdum tamamən hasdalik gitdi . Hocam simdi 25 yasim var bu ilet yeniden basladi normal zamanlarda puroblem yok amma isde mudurumle reyisimle konuşduxumda sorun yasiyorum ne yapa bilirik?????????

 4. hasan can dedi ki:

  bende 15 yaşındayım ve benim kekelemeğim 11 yaşıdandır var ve maddi durumumuz çok az olduğu için uzmanlara gidemiyorum ve bende evde 2 aydır kitap okuyorum ve iyleşmedim

 5. mehmet dedi ki:

  ben 14 yasından beridir kekemeyim 20 yasındayım suan terapiye gidiyorum 1.5 aydan belli ama hic bi fayda görmedim calısmalarımı falan herseyi yapıyorum bu sıkıntıyı anca ceken bilir ne yapabilirim bana nasıl yardımcı olursunuz??

 6. ilker dedi ki:

  Kekeme iseniz hiç durmayın uzmana başvurunuz. Benim bir tanıdığım hiç konuşamıyordu gitti şu an ise normal insandan farkı yok

 7. Murat dedi ki:

  23 yasindayim Kendimi bildim bileni konuşma bozukluğu var bende yaşamam için bir sebeb söyleyin lütfen yardım

 8. Kamran dedi ki:

  Selam. kızım 3 yaşında, merdivenden 7 ay önce düşdü fiziksel hiç bir hata görmedi. düşmezden önce iyi konuşyurdu, sonra kekemelik başladı. nasıl yardımcı ola bilirsiniz?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.