Kekemelik Tedavisi Mümkün Mü?

Kekemeliğin tedavisi mümkündür. Fakat halk arasında yanlış bilinen, kekemeliğin giderilemeyeceği ve tedavisinin olmadığıdır. Uzman olmayan kişiler tarafından alınan yanlış bilgiler ailelerde ümitsizlik duygusuna neden olarak hastalığı kabul etmeye ve çocuğu bu problemle baş başa bırakmalarına neden olmaktadır. Çağımızda birçok çeşitli tedavi uygulamaları bulunmaktadır ve kekeme olan kişiler için oldukça faydalı olmaktadır. Bilhassa da okul öncesi döneminde tedavi edilmeye başlanan çocuklar ileri zamanlarda hiç kekelemez ve birçoğu küçük yaşlarında uygulanmış olan terapileri unutmamaktadırlar. Fakat yetişkinliğe ulaşana kadar hiçbir şekilde tedavi edilmeyen veya bilimsel teknikler haricinde başka arayışlara yönelmiş kişilerde kısa bir sürede iyileşmeler gözlenmesi daha zor olmaktadır. Bunun nedeni ise kişinin yaşının ilerlemesi nedeniyle hiçbir zaman bu hastalıktan kurtulamayacağını düşünerek ümitsizliğe kapılmasıdır. Yetişkinlik döneminde olan kişilerle, okul öncesi döneminde olan çocuklarla farklı bir şekilde konuşmaya, değişik ortamlara ve insanlara karşı oluşan bu korku durumunun yenilmesi için uğraşılmaktadır. Bu sebeple ailelerin çocuklarının kekelediklerini fark ettikleri anda hiç zaman geçirmeden bu konularda uzman olan dil ve konuşma terapistlerine başvurmaları gerekmektedir.

Kekemelik İlaç İle Geçmez

Kekemelik tedavisinde doğru bilinen bir başka yanlış ise kekemelik durumunun ilaçla geçeceğidir. Henüz dünya üzerinde kekemelik tedavisinde kullanılacak bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak bazı hekimler kekemelik sorunlarıyla başvuran ebeveynlere bir takım ilaç kullanmalarını öneriyorlar ve bu ilaçların kekemelik şikâyetlerini ortadan kaldıracağı yönünde yanlış bilgiler veriyorlar.

Kekemeliğin tedavisi nasıldır ve tam iyileşme sağlanır mı?

Tedavi şekli ve süresi kekeme olan kişinin yaşı ve kekemeliğin şiddetine göre değişmektedir. İki tedavi şekli vardır. Bir tedavi yöntemi akıcı konuşmayı sağlamak, diğeri ise kekemeliği ortadan kaldırmayı hedefler. Tedavinin başında yoğun bir terapi uygulanmaktadır. Daha sonra tedavinin sayısı azaltılmaktadır. Kekemeliğin olumsuz olan etkileri ne kadar az görülürse tedavi süreci o derece etkili olmaktadır.

Kekemelik tedavisinde tam olarak iyileşme sağlanamaz. Heyecanlı ve sinirli olunması halinde tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle hasta olan kişilere kekemelik probleminiz tamamen ortadan kalkacak demek etik olmaz. Fakat erken yaşlarda büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.