Kekemelikten Kurtulma Yolları Nelerdir?

Bir tür konuşma bozukluğu olan kekemelik, konuşma sırasında veya konuşmaya başlarken bazı ses veya sözcükleri tekrarlanarak ya da duraklayarak çıkarma ile gelişen konuşmanın akılcılığını bozan, konuşma düzensizliğidir. Kekeme olan kişiler özellikle heyecanlandıklarında, baskı altına girdiklerinde, stresli ortamlarda bulunduklarında, sinirlenince, yeni birisiyle tanışma sırasında, topluma karşı hitap ettiklerinde, resmi kişilerle konuşurken bulundukları psikolojik durum gereği kekelerler.

Çocukların konuşmaya başlaması zamanla ve belirli derecelerle başlar. Ebeveynleri için çocuklarının ilk söyledikleri sözler heyecan ve mutluluk vericidir. Bazen çocukların ilk konuşmaya başladıkları zaman sarf ettikleri kelime tekrarları bazı anne babalar için kekemelik gibi gelebilir. Bunun nedeni 2-7 yaş aralarında akıcı olmayan konuşma döneminde dönemin de olmalarıdır.

 

Kekemeliğin Nedenleri

Kekemeliğin nedenleri arasında psikolojik, fizyolojik, katımsal nedenlerden kaynaklanabilir. Beyin fizyolojik olarak dalgalarından gelen iletim bozuklukları kekelemeliğe neden olabilir. Nefesi doğru kullanmama, solunum bozukluğu da bu nedenlerden biridir. Çocuklara uygun ortamın oluşmaması, ailevi problemler, korku veya yalnızlık ile bazı psikolojik durumlar, ani felaket ortamları ve kekemeliğe sebebiyet verebilir. Aileden olan nedenlerle de travma yaşamaları da kekemeliğe neden olmaktadır.

 

Kekemelikten Kurtulma Yolları

Kekemeliğe neden olan şartlar değiştikçe ve kişi diğer insanlarla daha iyi bir şekilde iletişim kurdukça konuşması da düzelecektir. Bu durum en iyi eğitimle çözülmektedir. Özel eğitim alan kişi düzgün konuşma yeteneğini kazanabilir. Genel olarak yapılan tedavi yöntemlerinde bol miktarda ve hızlı bir şekilde kitap okuma, şarkı söyleme, müzik yapma ve tıbbi destek alma olarak nitelendirilebilir. Kekemeliğin gerçek nedeni bilinmemektedir.  Tıbbi destek alınan kişide terapi uygulanarak kekemelik sorunu çözülebilinir. Terapi sonrasında konuşma düzene girer ve akıcılık kazanmaya başlar. Kekemeliğin herhangi bir ilacı veya ameliyatı yoktur. Kekemeliği olan kişilere terapistleri tarafından dil ve konuşma ile ilgili kekemelik terapisi uygulanmaktadır. Kekemelik terapisine genellikle terapilere kekemelik ortaya çıktıktan sonra yaklaşık olarak 3-6 ay sonra başlanması gerekir. Bazı durumlarda, özellikle ailede kekemelik geçmişi varsa ve çocuğun kekemeliği fazla ise terapilere hemen başlanması gerekir. Her bireyin düzelme oranı farklılık gösterse de bütün çocuklar ve yetişkinler terapiden fayda görebilmektedir. Terapi sonrasında bazı çocuklarda kekemelik tamamen ortadan kaybolurken, bazıları daha az kekelemelerine yardımcı olacak stratejileri öğrenip uygulandıklarında daha az kekeleyebilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.