Kemik Erimesi Tedavisi & Belirtileri

Kemik Erimesi Nedir?, Nasıl Olur?

Halk arasında kemik erimesi diye bilinen hastalık tıpta osteoporoz adı ile bilinir. Kemikler kendi içlerindeki mineralleri, kalsiyumları kaybederek güçsüz, zayıf ve kırılgan bir hale gelirler. Aslında kemiklerin yapısında kendini yenileyen dokular bulunur. Bu dokular kemiği ve kendilerini yenileyerek yaşamın devamını sağlarlar. Ancak bazı durumlarda dokular görevlerini yapamaz hale gelirler, kemik kırılganlığı sonucunda da kemik erimesi bu şekilde başlamış olur.

Kemik erimesi çoğunlukla bayanlarda görülür. 1/3 oranında erkeklerde görülür. Özellikle menopoza giren kadınlar, alkolve sigara içenler, testosteron miktarı azalan erkekler, ailesinde osteoporoz olan kişiler, D vitamini eksikliği olan kişiler, tiroid ve kanser ilacı kullanan kişiler,hareketsiz kişiler, çok fazla kafein tüketenlerde kemik erimesi görülür.

 

Kemik Erimesi Belirtileri

Hastalık ilk aşamalarda belirtileri ile kendini göstermiyor maalesef. İlerleyen aşamalarda ve yaşça ilerleyen kişilerde bir kaç belirti gösteriyor. Sinsice ilerleyen hastalık için her birey kendi tedbirini almalıdır. Gıda takviyesi ve doktor kontrolü ile hastalığın önüne geçilmelidir. Bahsettiğimiz belirtiler şunlardır:

  • Hastalığın ilerlediği kişilerde kemik ağrıları ve kemiklerde hassasiyet
  • Boy kısalması
  • Omurga kemiklerinde kemik erimesinin ilerlemesi nedeniyle sırtta oluşan ağrı
  • Boyun ağrısı
  • Öne eğik ve kambur vücut şekli
  • Bel ağrısı
  • Omurga, kalça ve el bileğinde kırıklar oluşması. Bu da hastalığın ilerlemiş olduğunu gösteriyor.
  • Kırılmalara bağlı vücutta şekil bozuklukları ve hareket kısıtlığı

 

Kemik Erimesi Tedavisi

Hastalığın tedavisi kadar önlenmesi de önemli bir konudur. Her insan bir osteoporoz adayı olarak kendini düşünürse gerekli tedbirleri önceden alabilir. Bunun için kemikleri güçlendirecek gıdalar tüketerek başlamalıyız. Doğduğumuz ilk günden itibaren bunu kendimize borçluyuz. Bu beden bize emanetse en iyi şekilde bakmakla yükümlüyüz. Her gün bol sebze meyve tüketerek, güneş ışınlarından (doğru zamanlarda) faydalanarak, süt ve süt ürünleri tüketerek ve her gün düzenli olarak spor yapıp hareket ederek bu sinsi hastalığı önleyebiliriz.

 

 

Ancak bunları yapamayıp hastalığa yakalanmışsanız hemen tedaviye başlanmalıdır. Vücudun kaybettiği kemikleri tekrar kazanması zordur. O yüzden kemik erimesi durdurulmak üzere bir tedavi yoluna gidilecektir. Bu da ilaç ve östrojen tedavisi ile yapılabilir.  Östrojen tedavisi 5 yıllık bir süre ile uygulandığında büyük oranda iyileşme sağlar. Eğer kişiye östrojen tedavisi önerilmiyorsa ilaç tedavisi devreye girer. Tedavilerin yarım bırakılmaması kemiklerin daha kötüye gitmemesi için çok önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.