Kemik Güçlendirici ve Geliştirici İçerikler

İskelet sistemimiz kemik, kas, kıkırdak ve bağ dokularının birleşmesi ile oluşmaktadır. Tüm bu sistemin yeterli bir şekilde çalışması, kişinin sağlıklı olması ile mümkün olmaktadır. Özellikle doğumdan başlayarak ve ergenliğin sonuna kadar kemik gelişimine önem verilmesi gerekmektedir.  Bu dönem kemiklerin hızla geliştiği, güçlendiği dönemdir, bu nedenle de vücudun kalsiyum ihtiyacı oldukça fazladır. Ancak yetişkinlik dönemlerinde de kalsiyum alınmasına önem verilmelidir. İlerleyen yaşlarda, zayıflayan kemiklerin güçlendirilmesine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kemiklerin güçlenmesindeki en önemli madde ‘Kalsiyum’dur. Kalsiyum ve Omega-3 açısından zengin besinleri tüketmek, kemik sağlığı için çok önemlidir. Kemiklerimizin gelişimi için önemli olan bu besinlerden, şöyle bahsetmek mümkündür;

 

Süt ve süt ürünleri;

Sütün içerisindeki kalsiyum miktarı fazladır. Bu nedenle her gün düzenli olarak, günde 2 bardak tüketilmesi çok önemlidir. Ancak yoğurt ve peynir gibi ürünlerde de süte oranla daha çok kalsiyum bulunmaktadır. Bu besinler yaklaşık olarak sütün 3 katı kadar kalsiyum içermektedir.

 

Sardalya balığı;

Hem birçok vitamini barındıran hem de yüksek miktarda kalsiyum barındıran bir besindir. 3 adet sardalya balığının kuyruğu; bir bardak sütteki kalsiyum miktarına eşittir.

 

Soya ürünleri;

Soyanın her çeşidi de kalsiyum açısından zengindir. 100 gram soya içeren bir besin tüketmek, günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

Somon;

Omega 3’ü bolca barındıran somon, kemiklerin gelişiminde ve sağlamlaşmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Sağlıklı kemikler için haftada 2 kez somon tüketilmelidir.

 

Fasulye;

Kalsiyumu bol miktarda barındıran bir besindir. İçerdiği Omega-3 ile kemik sağlığını korumakta ve kemikleri güçlendirmektedir.

 

Kuruyemiş ve baklagiller;

Kemiklerin asıl gelişimini sağlayan etkenler proteinler ve kalsiyumlardır. Kuruyemişlerin içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır ve günde belli bir miktar kuruyemiş tüketilmesi, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Proteinler ise kemiğin esnekliğini ve kalsiyum kristallerinin bir arada durmasını sağlayan önemli bir etkendir. Bu nedenle kemik gelişimi için baklagiller başta olmak üzere, hayvansal gıdalar ve yumurta gibi besinlerin de tüketilmesi gerekmektedir.

 

D Vitamini;

Kalsiyumun kemiklere yerleşebilmesi için vücutta D vitamininin olması gerekmektedir. D vitamininin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Günlük belli bir süre boyunca güneş ışığına maruz kalmak, vücuttaki D vitamini miktarını arttıracaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.