Kepekli Ekmek Faydalı mı? Kilo Verdirir Mi?

Kepekli Ekmek Yerine Tam Buğday Ekmeği

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok insan ilk olarak kepek ekmeğini tercih etmektedir. Beyaz ekmekten daha iyi bir seçenek olmasın rağmen kepekli ekmek kilo vermek isteyen kişiler için düşünülen kadar iyi bir tercih değildir.

Buğdayın rafine işlemlerden geçirilmesiyle beyaz un elde edilmektedir. Rafine edilmiş buğdaydan elde edilecek un, buğdayın içermiş olduğu birçok vitamin (B ve E vitaminleri) ve mineralden (Demir) eksiktir. Buğdayın una dönüştürülme aşamasında lifli yapısı yok olur. Bu nedenlerden dolayı birçok diyetisyen beyaz ekmeği diyet listelerine sokmamaktadır.

Diyet menülerinde beyaz ekmek yerine tercih edilen kepekli ekmek ise beyaz ekmek ile çok bir farklılık göstermez. Kepekli ekmek, rafine edilen buğday ununun içerisine buğday kepeği eklenmesi ile hazırlanmaktadır. Kepek aracılığıyla biraz da olsa lifli yapıya sahip olur fakat buğdayın içermiş olduğu mineral ve vitaminden eksiktir. Bu nedenle kepekli ekmek ne yazık ki kötünün iyisi bir tercih olmaktan ileri gidemez.

Kepekli ekmek diye üretilen birçok ürün içerisinde aslında çeşitli katkı maddeleri vardır. Ekmeğin esmer bir renge ulaşması için kahve ya da kahve gibi koyu renk veren renklendiriciler eklenerek insanlara ulaşan bu ekmeğin tüketilmesinde dikkatli olunması gerekmektedir. Tam buğday ekmeği rafine edilmeyen buğday unundan elde edilmektedir. Buğdayın içermiş olduğu mineral ve vitaminler bu şekilde korunarak çok daha sağlıklı bir beslenme olanağına ortam hazırlanmış olur. Bunun yanında tam buğday ekmeği lifli bir yapıda olması sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur ve kilo vermeyi sağlar.

Bu nedenlerle kepek ekmek yerine tam buğday ekmeği yemeniz kilolarınızdan kurtulmanızı ve çok daha sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlar. Fakat bazı faydaları da vardır.

Kepek Ekmeğinin Faydaları

  • Kepek ekmeği bağırsaklarınızı çalıştırır bu nedenle bağırsak kanserine yakalanma riskinizi %50 civarında azaltır.
  • Safra kesenizde taş oluşma ihtimalini düşürür.
  • Kabızlığı önlemeye yardımcıdır ve kolay hazmedilen bir besindir.
  • Şeker hastaları için faydalıdır.
  • Kalp ve dolaşım rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Besin değeri oldukça yüksektir ve ekonomik bir besin kaynağıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.