Kiloya Göre Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyim?

Su ve İnsan!

Vücudumuzun yüzde 75’i sudan oluşur. Vücudumuzda bulanan bütün organların varlığı suya bağlıdır. Bu nedenle organlarımız ve salgı bezlerimizin işlevlerini yitirmemeleri için yeterince su ile beslenmeleri çok önemlidir. Bizler her gün terleme, idrar gibi yollarla vücudumuzdan 2,5 litre su kaybederiz. Kaybedilen sıvılar gün içinde tekrar alınmazsa vücutta problemler meydana gelir. Bu problemlerin başında halsizlik, bitkinlik ve huzursuzluk gelir. Küçük bir bebek de aynı belirtileri gösterir, yetişkin bir insan da. Ayrıca yeterli sıvı alınmadığında vücuttaki hücreler kandan sıvı almaya başlar. Kandaki sıvı oranının azalmasına bağlı olarak da kalp işlevini yaparken zorlanır. Böbrekler ise suyu iyi süzemez. Problem problemi doğurur ve bütün organlar bu durumdan olumsuz etkilenir. Bütün bunların önüne geçmek bizim elimizde tabi ki.

Bir günde içilmesi gereken su miktarı sağlıklı ve yetişkin insanlar için 8 bardak olarak bilinir. Bu genel geçer bir kuraldır. Her insan bir olmadığı için tüketilmesi gereken su miktarı da çevreye ve kişiliğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak serin bir ortamda, masa başı iş yapan sağlıklı bir insan ile; sıcak iklim kuşağında, insan gücü gerektiren, ağır koşullarda çalışan kişi elbette aynı miktarda su tüketemez. Çünkü birinin efor sarfetmediği bir işi, diğerinin ise sürekli su kaybettiği bir işi var. Kaybedilen su miktarına bağlı olarak alınacak su miktarı da değişir.

 

Kiloya Göre Su Tüketimi

Günlük su tüketimi kişinin yaşadığı iklim, günlük aktivitesi ve sağlık koşuluna göre değişiklik gösterir demiştik. Bunları da göz önünde bulundurarak bir de kiloya göre ne kadar su tüketmemiz gerektiğini bulabiliriz. Bütün bunları dikkate almanın pek çok faydası olacak; çünkü fazla suyun insana faydadan çok zarar verdiğini başka bir yazımızda anlatmıştık. Bildiğiniz gibi çok fazla su tüketmek özellikle böbrek hastaları için zararlıydı.

Peki kiloya göre ne kadar su içmemiz gerektiğini nasıl bileceğiz? Bunu yapmanın çok basit bir yolu var. Vücudumuz için gerekli olan su miktarı aslında kilomuzla doğru orantılı. Bunu da basit bir hesaplama ile yani; vücut ağırlığımız ile 32’yi çarparak bulabiliyoruz. Bulduğunuz sonuca ve diğer yaşam koşullarına bağlı kalarak vücudunuzun gerekli sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.