Kırmızı Biberin Faydaları Nelere İyi Gelir?

Patlıcangiller familyasından olan biber (copsicum)cinsidir. Yüksek verimliliği olan zengin mineralli, kumlu ve killi toprağı sever. Daha çok ılıman ve sıcak iklim kuşaklarında yetişir.
Yetişme döneminde bol sulu ve ılık havayı olgunlaşma döneminde de yüksek sıcaklık ve sulu ortamlarda yetiştirilir. Ülkemizde zengin topraklara sahip Çukurova bölgesi, Harran ovası ve Gaziantep yörelerinde bolca yetiştirilir. Kırmızıbiber en çok Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerinde işlem görür. Taze olarak bolca tüketildiği gibi kurutularak veya toz haline gelerek de tüketilmektedir. Kırmızıbiberde yüksek oranda C vitamini bulunur. Ayrıca A, beta karoten, B1, B2, protein, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum gibi elementler barındırır.Kırmızıbiber renginden dolayı ENDORPHİN hormonu salgıladığından mutluluk verici özelliğe sahiptir.

 

Kırmızıbiberin Faydaları

 

Yüksek oranda C vitamini (askorbik asit)barındırdığından bağışıklık sistemini güçlendirici, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu, vücutta direnci arttırıcı özelliğe sahiptir. Günde 2 tane biber tüketimi vücudun C vitamini büyük oranda karşılar.

 

Kırmızıbiberin doğal yapısından dolayı etli oluşu zengin lif içeriğine sahiptir. Bu özelliğiyle kabızlığa, sindirim sistemine, mesane ağrılarına prostata, mide ağrılarına ve ülsere iyi gelir.

Posa yönünden zengin olduğu için kolesterolü düşürür. İdrar söktürücü özelliği vardır. Mide asidi salgıladığından salgı bezlerini çalıştırır. Dolayısıyla mide asidini dengeler. Sindirimi kolaylaştırır.

 

Acı olarak tüketilen kırmızıbiber bağırsakları çalıştırır. Karaciğerde yağlanmayı engeller ve karaciğer kanserini tedavi edici özelliği vardır. Acı olarak tüketilen kırmızıbiber iştah açar. Kolera ve gut hastalığına karşı tedavi edici özelliği vardır. Acı kırmızıbiber sinüzite iyi gelir. Acı kırmızıbiber kilo verdirici özelliği vardır.

 

Kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve eklem ağrılarının tedavisinde merhem yapımında kullanılır. Deri hastalıkları ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlara karşı tüketilmelidir. Kan dolaşımını hızlandırır. Vücutta dezenfektan özelliğine sahiptir.

 

Kırmızıbiberin Kullanımı

İşlem görmeden taze olarak tüketilmesi önerilir. Közlenmiş veya salata olarak tüketilmelidir. Kıs aylarında sera üretimi olduğundan kurutulmuş kırmızıbiberler tercih edilmelidir. Gelişim dönemindeki çocukların bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için taze olarak bolca tüketilmesi gerekir.

 

Ülkemizde üretimi yaygın olduğundan bu derece değerli bir sebzenin yemeklerimizde bolca kullanılması tavsiye edilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.