Kırmızı Lahananın Hiç Bilinmeyen Faydaları   

Kırmızı lahana turpgiller ailesinden geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan sonbahar sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları bordro/koyu kırmızı olan lahana çeşididir. Kırmızı lahana pişirildiğinde mavi renk alır. Genellikle turşu şeklinde kullanılmaktadır. Asitli meyve ve sirke ile korunmaktadır. İlkbaharda ekilen kırmızı lahana sonbaharda toplanan bir sebzedir. Yeterince neme ve gübreleniş toprağa ihtiyacı bulunmaktadır.  Turşu yapmaya ihtiyaç duymadan da rahatlıkla saklanabilen bir sebze.

 

Kırmızı Lahananın Faydaları 

Kırmızı lahananın bilinen faydalarının yanında bilinmeyen hiç bilinmeyen faydaları da bulunmakta.

Çok sağlıklı bir sebze olan kırmızı lahananın 1 orta boy olanı sadece 60 kalori etmektedir. Kalori miktarını belirttikten sonra sizde anlamışsınızdır ki kırmızı lahana diyet yapanlar için ideal bir sebze. Aynı zamanda da lif bakımından da zengin olduğundan diyetlerimiz de eksik edilmemesi gerektiğine inanılması gereken bir sebze.

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Kırmızı lahana da K vitamini yönünden çok zengin bir sebze. Kırmızı ve mor renkli sebzelerde bulunan antosiyanin bakımından zengin olan kırmızı lahana antitoksidan etki göstermekte. Beyin fonksiyonlarının  ve konsantrasyonu güçlendirici bir etkiye sahiptir. Sinir sisteminin zarar görmesini engellemeye yardımcı olmakta ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunmamızı sağlar. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için karbonhidrat alımına da ihtiyaç duymakta. İyi karbonhidratlar diye nitelendirdiğimiz besinler arasında kırmızı lahana da bulunmakta. Kırmızı lahanayı sık yiyen kişilerde mide, akciğer, deri ve kalınbağırsak kanserine yakalanma olasılığı yemeyen kişilere göre daha azdır.

 

Özellikle kadınlarda görülen sık sık ve az miktarda idrara çıkma isteği, idrar yaparken ağrı ve yanma belirtileri bulunan sistit hastalığı; romatizma, ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada oluşan iltahaplanmalara neden olan gut hastalığı, cilt hastalıkları gibi problemlere neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

 

Hastalıklara karşı korunmamızı sağlayan patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp yok eden bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bedenimizin hastalıklara karşı direncini artırmada faydası çok olan bir sebzedir kırmızı lahana. Damarlarımızı açarak kan akışının kolaylaşmasını sağlar. Balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Hazmettirici ve yumuşatıcı özellikleri de bulunmakta. Kırımız lahana yapraklarını başımıza koyup kompleks yaparsak eğer baş ağrısının geçtiğinin farkına varacaksınız.Mineral bakımından da zengin olan kırmızı lahananın  sülfürü barındırması  yağlı ve akneli cildin iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.