Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Kişilik Bozukluğu Nedir?

Ergenlik döneminde başlayıp, yetişkin dönemde ilerleyen ve yerleşen, kişide sıkıntılara yol açan davranışlardır. İnsanın davranışlarında uzun süreli bozukluklara neden olan bu hastalık kalıtsal veya çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Toplumda görülme sıklığı yüzde 6 ile yüzde 10 arasında değişiklik gösterir.

Kişilik bozukluğu olan kişide dikkat edilmesi gereken en önemli konu nasıl bir çocukluk geçirdiğidir. Çocukluğunda çeşitli travmalara maruz kalan çocukların ergenlik ve yetişkin dönemlerinde yani 18-20 yaşları arasında kişilik bozukluğu baş gösterir. Kendi kendine iyileşme ihtimali olukça düşük bir hastalıktır. Kişi kendinde hata görmediği için tedavi olmak da istemeyecektir. Hatta çevresindeki herkesin hatalı yalnız kendinin kusursuz olduğunu düşünür. Hal böyle iken tedaviye yaklaşmaması çok normaldir. Bunun için hastanın yakınlarına büyük iş düşüyor. Tedavi edilmeyen kişilik bozuklukları, hastayı sosyal hayatta, iş hayatında ve hatta en basit günlük işlerinde olumsuz yönde etkileyebilecek boyutlara getirebilir.

İncelenmesi kolay olsun diye kişilik bozuklukları psikolojide dallara ayrılmıştır. Kategoriler birbirlerini içlerinde barındırırlar ancak ayrı ayrı olmaları teşhis koymak açısından da faydalı olmaktadır. Kişilik bozukluğu türlerine göre nasıl tedavi edilir bakalım:

 

Kişilik Bozukluğu Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Pasif-Agresif Kişilik Bozukluğu: Farkedilmesi en zor ve en tehlikeli olan kişilik bozukluğudur. Yapılacak işlere engel olmaya, ertelemeye çalışır. Özgüvensiz gibi görünmeye çalışır. Tedavisi psikoterapi ile yapılır. Doktor-hasta uyumu yakalandıktan sonra tedaviye ara verilmeden uygulanırsa hastalık atlatılabilir.

Depresif Kişilik Bozukluğu: En belirgin özelliği melankolik ruh halidir. Bu tür kişilik bozukluğu olan kişi olaylara sürekli kötü açıdan bakar, karamsardır ve özgüven eksikliği vardır. Çocukluklarında anne ya da babasını kaybetmiş, sevgi eksikliği yaşamış kişilerde sıkça görülür. İlaç tedavisi ile hormonlar kontrol altına alınır. bir başka tedavi yöntemi de psikoterapidir. 

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Diğer kategorilerin tam aksine burada hasta kendisine olumlu bakar. Hatta olumlu bakmanın ötesinde kişi kendisini aşırı beğenir. Kendisine hayrandır tam anlamıyla. Kendilerini yaşayan tüm canlılardan üstün görüp, sürekli takdir edilmek isterler. Kişilik bozuklukları arasında tedavisi en zor olan çeşittir. Uzun süreli ve sabırlı bir psikoterapi sonunda tedavi edilebilirler.

 

 

Paranoid Kişilik Bozukluğu: Adı üstünde paranoyak belirtiler gösterir. Herkes ve her şeyden şüphe duyar. Kimseye güvenmez. İnsanların hareketlerinde hep kötü niyet arar. Kimseyle yakın arkadaşlıklar kurmaz. Tedavi yolu ilaç ve psikoterapidir.

Saplantılı Kişilik Bozukluğu: Genetik olarak geçen kişilik bozukluğu türüdür. Saplantılı hastaya maruz kalan kişi oldukça zorlanır. Gereksiz detaylarla kendini ve muhatabını oldukça yıpratır. Tedavi yöntemi ilaç ve psikoterapidir. 

Histrionik Kişilik Bozukluğu: En çok kadınlarda görülen kişilik bozukluğu türüdür. Aşırı hareketler ve olaylara karşı abartılı tepkiler vererek dikkatleri üzerine çekme özelliği vardır. Dış görünümlerine aşırı şekilde dikkat ederler ve başkalarının dış görünümlerini de önemserler. Tedavide psikoterapi yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.