Kivi İle Cilt Maskesi Faydaları ve Yapımı

 

Kivi asma benzeri odunsu ve tırmanıcı bitki türüdür. Çin’in güneyinde bulunan Yangtse  Vadisine özgü bir bitki olan kivi; 1850’li yıllarda Avrupalılar tarafından keşfediliyor. 19. yüzyıl da İngiltere, Amerika ve Yeni Zelanda’ ya yayıldı. Yaklaşık 25 yıl boyunca bahçıvanlar tarafından yetişildi ve cinsleri seçildi. Bu araştırmaların sonunda Kaliforniya da uygulanabilir metotlar ile çiftçilere sunuldu ve üretmeleri yönünde teşvik edildiler. 70’li yıllarda kivi ile yeni bir endüstri doğdu.

 

Kivi ile Cilt Maskesi Faydaları

Kivinin içinde bulunan magnezyum, fosfor, kalsiyum ve bazı mineraller ile C vitamini, B vitaminlerince zengindir. Kivi ile cilt maskeleri sayesinde besleyici ve arındırıcı özelliklere kavuşturarak cildimizin pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

 

Dilimlenmiş Halkalar İle Yapılan Kivi Maskesi

Malzeme

  • Kivi

Uygulanışı

 Kivinin kabuğunu soyun. Kabuklarını soyduktan sonra halkalı olarak ince bir şekilde dilimleyin. Rahat olacağınız bir şekilde uzanın. Sakin ve rahatlamaya kazır olarak halkaları yerleştirin. 10-15 dakika bekleyin. Ilık su ile yıkayın ve durulayın.

 

Kivi Suyu Maskesi

Malzeme

  • Kivi

Uygulanışı

Kiviyi robot veya blender yardımıyla ezin. Kivi suyuna temiz bir sargı bezin batırın ve yüzünüze uygulayın. Bu işlemi tüm yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10 dakikalık bir uygulamanın ardından ılık su ile yıkayın.

 

Kivi Suyu ve Killi Maske

Malzeme

  • Kivi
  • Kil

Uygulanışı

 Kiviyi robot ve blender yardımıyla ezin ve kivi suyunu elde edin. Elde etmiş olduğumuz suyun içerisine bir miktar kil ekleyiniz. Temiz bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirin. Yapmış olduğunuz karışımı maske şeklinde yüzünüze sürün. Sırt üstü uzanıp yaslanın. 10 dakika bekleyin. Ilık su ile yıkayın ve durulayın. Bu maskeyi yağlı ve sivilceli cildi olanlar için tavsiye edebiliriz. Fazlasıyla yararını göreceksiniz.

 

Cilt Tiplerine Göre Kivi Maskeleri

Kalın ve Yağlı Ciltler

Cildiniz kalın ve yağlı ise olgunlaşmamış kivi kullanmaya çalışın. Haftada iki kere 15 dakika şeklinde dilimleyerek uygulayın.

 

Yağlı ve İnce Ciltler

Genelde bu tip ciltler kadınlara özgüdür. Erkeklerin cildi genelde daha yağlı ve kalındır. Bol miktarda C vitamini içeren kivi sayesinde cilt gerilir. Buda sarkmaların gecikmesini sağlar. Haftada 2 kez 5 dakika olarak uygulamanız yeterli olacaktır.

 

İnce Ve Kuru Ciltler

Şefkat ve bakıma ihtiyacı olan en hassas cilt tipidir. Cildin tahriş olmaması için maskeyi   hafta da iki kere 5 dakika olarak uygulayın.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilknur dedi ki:

    Mutlaka deniyecegim.

  2. nurdan kılcan dedi ki:

    ilknur işe yaradı mı denedin mi kivi maskesini?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.