Klostrofobi nedir VE Tedavisi

Klostrofobi (Kapalı Yerde Kalamama); kapalı yerlerden korkmak, kapalı yerlerde (asansör, küçük odalar, otomobil, tren, otobüs, uçak, MR cihazı, kalabalık ve kapalı mekânlar) kalamama, bu tip yerlere girememe korkusu olarak tarif edilebilir. Bu korkunun şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle bazı hastalara MR testi yapmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

 

 

Belirtiler

Kapalı yer korkunuz (klostrofobi) varsa küçük ve dar yerlere, kapalı ve kalabalık alanlara girmekten korkarsınız. Buralara girdiğinizde korku ve panik duygusu hissederseniz, hatta paniklemek, çığlık atmak, titreme nöbetleri, ağlama krizleri, nefes alamama, kapana tutulma gibi belirtilerin birini veya birkaçını birden yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bu gibi yerlerden uzak durma, asansöre binmeme, MR çektirmeme gibi durumlar ortaya çıkar.

 

 

Seyahat

Bilim adamları klostrofobinin neden oluştuğunu henüz tam olarak bulamamışlardır. Bir kısım bilim adamları çocukluğumuzda geçirilen ve eskiden kalma kötü deneyimler sonucu oluştuğunu söylerken bazı bilim adamları ise bunun içgüdüsel olarak hayatta kalma mekanizmasının sonucu olarak geliştiğini söylemektedirler. Her iki durumda da kapalı yer ve kapalı ve kalabalık mekanlar klostrofobi hastalığına Sebep olmaktadır.

 

 

Riskler

Klostrofobi hayatınızı kısıtlayabilir. Normalde yapmaktan hoşlanabileceğiniz şeyleri yapamaz olabilirsiniz. Tıbbi açıdan hayati riskleri olabilir. (MR çektirmekten kaçınmak gibi.)

 

 

Tedavisi

Öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyorum. Klostrofobi tedavisi olan bir rahatsızlıktır.  Klostrofobi tedavisi genellikle Bilişsel Davranış Terapisi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. BDT yönteminin oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Fakat tedavi süresince doktor klostrofobinin belirtilerini önlemek, tedaviden daha iyi sonuç alabilmek için anti depresanlar ve anksiyete durumlarını önlemek için ilaç verebilir.
Bazı durumlarda hipnoz vb. gibi birtakım alternatif yöntemlerle rahatlama ve tedavi olma yoluna gidebilmektedirler. Fakat her halükarda klostrofobi tedavisi için mutlaka ruh sağlılığı uzmanına müracaat etmenizde fayda vardı. Bazen ehliyetsiz kişiler tarafından tedavi edilmek vaadiyle durumunuzun çok daha kötüyü gitmesine sebep olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zuzu dedi ki:

    Salam. Melumata göre cox sagolun.mende bu problemden eziyyet cekirem hetta oxuduqca nefesim daralirdi.

    1. Ramiz dedi ki:

      Peki ne yaptın tedavi için

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.