Kolanın Bilinen Faydaları ve Tehlikeli Zararları

Kola, şeker ve kafein içeren, soğuk olarak tüketilen, gazlı bir içecektir. 1886’da ilk defa Atlantalı bir eczacı tarafından bulunan kola, o günden beri insanların büyük bir çoğunluğunun severek tükettiği bir içecek olmuştur.

Kola, günümüzde zararları dolayısıyla epey tartışılan bir içecektir. Hepimiz kolanın zararlarının bir kısmını internetten, televizyondan veya yakınlarımızdan duymuşuzdur. Vücuda sağladığı bazı faydalar da vardır ama zararın yanında faydaları gerçekten önemsiz görünür.

 

 

Kolanın Faydaları

 • İçeriğinde yüksek miktarda şeker içeren kola, şeker eksikliği yaşayanlara iyi gelebilir. Yorgunluk durumunda ise vücuda verdiği şeker sayesinde canlılık sağlar.
 • Özellikle sıcak havalarda serinlik hissi verir ve rahatlatır.
 • Asitli içeriği ve içerdiği bazı diğer maddeler sayesinde elbiseden yağların sökülmesinde yardımcı olur.

 

 

 

Kolanın Zararları

 • İçeriğindeki glikoz şurubu kalbin düşmanıdır ve yüksek kolesterol ve tansiyon sorunlarıyla karşı karşıya kalmanız yol açabilir.
 • Çok fazla şeker içermesinden dolayı şeker hastalarını şoka sokabilir. Normal insanlarda da birtakım mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar. Ayrıca obeziteye de davetiye çıkarır.
 • Kola, yüksek oranda fosforik asit içerir ve bu başta böbrek taşı olmak üzere birçok böbrek rahatsızlığının oluşumuna yol açabilir.
 • Asitli yapısıyla diş minesine ve diş etlerine zarar verir. Dişleri sarartır. Tel tedavisi gören hastaların kola kullanması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Çocuklarda kola alışkanlığı kemik gelişimini olumsuz etkiler ve kemiklerin daha güçsüz olmasında yol açar. Bu çağlarda kola içen çocuklar kemik gelişimini tamamlayamadığı için kırık vakalarıyla daha çok karşılaşır.
 • Kola, vücuttaki potasyum emilimini engelleyerek egzama ve astım hastalıklarına yol açabiliyor.
 • İçeriğinde yapay tatlandırıcı olarak kullanılan “asesülfan” oldukça kanserojen bir maddedir.
 • Aşırı kola tüketmek sperm sayısını ve kalitesini düşürerek kısırlığa yol açabilir.
 • İçerdiği kafein sayesinde bağımlılık yapar. Ayrıca kafeinin de vücuda birçok zararı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sanaya irani and barun sobti dedi ki:

  gerçekten ben artik boyle bir icecek içmicem çunku neden vucuduma zarar vereyim bence sizde içmeyin

 2. Bahar dedi ki:

  Ben zararlarının da farkındayım; bu yüzden 5 6 yıldır coca colayı içerisinde alkol bulunduğunu duyduğum için içmiyordum.sadece pepsi içtim.daha sonra pepside içmemeye başladım.3 4 yıldır.yılda bi kaç kez içmişimdir oda dayanamadığımdan çünkü kola sevdiğim bi içecek.neyse uzatmadan 7 ay önce el parmağımda seğirme başladı.bi ara geçti.evet bı strese girdiğim zaman olmaya başladı.stres yokken olmuyordu son bir aydır kontrol edememeye başladım.akşam eve gelip hiçbşy düşünmedim rahatlatmaya çalıştım yinede elindeki titreme seğirme geçmedi.her iki elimdede parmakların kendi kendine hareket ediyordu.sabah uyandığımds bikaç dakika olmuyordu sonra başlıyordu.daha sonra seğirmenn altındaki nedenleri araştırdım.parkinson olabilirmiş.(parkinsonum demiyorum çünkü muayene olmadım).ama beyinde dopamin adında bi hücre bulunuyormuş ve bu hücre azaldığı yada zarar gördüğü zaman parkinson olabiliyormuş.yada hücre eksikliğinden titreme de olabilir.bilmiyorum.kolanın dopamin salgıladığını duydum.ve o akşam bi karar alıp kola içmeye başladım 3 bardak içtim.ertesi gün titreme azalmıştı!!evet gerçekten titreme seğirme azaldı.ikinci akşamda içtim.ertesi gün sahada azaldı ve 3.gün yine içtim yemin ederim parmaklarımda şuanda seğirme yok.bilmiyorum paylaşmak istedim çok şaşkınım.

 3. ersun dedi ki:

  ben içtim sevdim

 4. Enes dedi ki:

  Bunun sayesinde babam hergün bana kola lıyor

 5. emek çilingir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.