Kolit Tedavisi!

Kolit Nedir?

Kalın bağırsağın iç yüzeyindeki tabakanın iltihaplanmasıdır. İnflamatuvar bağırsak hastalıkları kapsamında yer alan kolit hastalığı da diğerleri gibi nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıklardandır. Karın ağrısı, ishal, ateş, kanama gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık, genellikle gençlerde görülür.

 

Kolitin Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda kolit hakkında bilgi verirken hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğinden bahsetmiştim. Ancak kolit hastalığında kalıtsal ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı düşünülür. Yani ailede kolit hastalığına yakalanan bir birey varsa diğer bireylerde kolit olma olasılığı sağlıklı bireylere göre daha fazladır. Bu kalıtsal bir faktördür. Çevresel faktörlerden ise sigara ve alkol tüketimi kolit hastalığı üzerinde oldukça etkilidir. Hali hazırda kolit hastası iseniz bu durumda doktor kontrolü dışında antibiyotik, doğum kontrol hapı ya da aspirin kullanmamalısınız. Aksi durumlar hastalığın daha kolay ilerlemesine neden olmaktadır.

 

Kolit Belirtileri

  • Ateş
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Kanamalı ishal
  • Dışkıda mukus akıntısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • Halsizlik
  • Yaşlılarda kabızlık ve iştah azalması.

 

Kolit Tedavisi

Kolit tedavilerinde kesin bir iyileşme sağlanması ancak bağırsağın alınmasıyla mümkündür. Hastaya uygulanan ilaç tedavilerinde ise şikayetler azaltılır ve kolitin ilerlemesi önlenir. Bu ilaçlar ya ağız yolu ile ya da makattan uygulanır. Lavman ve fitiller hastayı rahatlatır. Tedaviler yarıda bırakılmamalıdır. Böyle durumlarda hastalık kısa sürede yeniden alevlenir. Eğer kalın bağırsak alınmadan kolit tedavisi ömür boyu sürerse hastalık alevlenmez ve belirtiler ortadan kalkar.

 

 

Hastalık için çok büyük rolü olmasa da beslenme alışkanlığında değişmeler de fayda sağlamaktadır. Örneğin süt ve süt ürünlerinin diyet listesinden çıkarılması hastalar üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

Yoğun ilaç tedavisine rağmen iyileşme görülmüyorsa, vücudun diğer bölgelerinde de iltihaplanmalar görülüyorsa, kalın bağırsakta kansere dönüşme riski başlamışsa, hastalığın atakları yıllar boyunca tekrarlamışsa artık bağırsağın alınması tek çözümdür. Kolit nedeniyle bağırsağın tamamı ya da büyük bir kısmı ameliyatla tamamen çıkarılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.