Kolonoskopi Hakkında Tüm DETAYLAR

Kolonoskopi Nedir?

Çeşitli bağırsak hastalıklarını tespit etmek için uygulanan bir tanı yöntemidir. Bu yöntemle bağırsakların iç yüzeyleri kolaylıkla kontrol edilebilmektedir. Kolonoskopi, kanserli hücrelerin büyümemeleri ve iltihaplı dokuların iyileştirilmesi için oldukça önemli bir uygulamadır. Kolonoskopi hastaya çok az rahatsızlık verir. Bir çok kez hastaneye yatmaya gerek olmaksızın kolayca uygulanabilir. Hastalıkların tanısında kullanıldığı gibi poliplerin çıkarılması ve  biopsi alınmasında da kullanılır.

 

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kolonoskopi yukarıda bahsettiğim gibi bir tür tanı yöntemidir. Çeşitli şikayetlere bağlı olarak doktorunuz gerekli görmesiyle kolonoskopi yapılabilir. Kişinin, bağırsak alışkanlığında değişme, karın ağrısı, sürekli ishal, dışkısında kanama gibi şikayetlerine bağlı olarak yapılabilmektedir. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ya da röntgende görülen bir anormallik nedeniyle de kolonoskopi yapılabilir.

Sağlıklı insanlarda poliplerin kansere dönüşmemesi için kontrol amaçlı kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Bunun için 40 yaşın üzerinde olanlar en çok 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmalılardır.

 

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden, 1,5-2 metre uzunluğunda ve içi boşluklu bir yapıya sahip olan organa kalın bağırsak diyoruz. Kolonoskopi, içi boşluklu olan bu organa videoendoskop denilen uzun ve bükülebilir bir aletle detaylı bir şekilde bakılmasıdır. Kolonoskopi aleti buraya makattan girer. Alet kolona girerek, bağırsağın kıvrımlı yerlerine uzanır. En son kalın bağırsağın çekum denilen bölgesine ulaşır. Alet tüm kolon boyunca dikkatlice ilerletilir ve işlam sonunda yavaşça geri çekilir. Kaydedilen görüntüler büyük ekranlı bir monitöre yansıtılır. İşlem hastaya göre yarım saat ile bir saat arasında değişiklik gösterir. Biyopsi yapılması ya da polip alınması halinde işlem uzayabilir.

 

 

Kolonoskopi Yapıldıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

  • Kolonoskopi sonrasında 4-5 saat istirahat size iyi gelecektir.
  • Gaz yapacak yiyecekler yememelisiniz. İşlemden sonra 1 gün boyunca gaz ihtiyacı hissedebilirsiniz.
  • İstirahat sürenizi tamamladıktan sonra günlük yemek düzeninize dönebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.