Kortizon İğnesi Nedir ve Faydaları Zararları

Doğal Kortizon

Kortizon böbrek üstü bezlerinde üretilen bir maddedir. Sağlıklı bir insan vücudunda 1 günde 15-40 mg arasında kortizon üretildiği biliniyor. Ancak bu miktar gün boyunca aynı oranda kalmıyor. Şöyle ki kortizon vücudumuz tarafından en çok sabahları üretilip gece saatlerinde giderek azalıyor. Vücut ısısı ve kan basıncına göre de değişiklik gösteren kortizon üretimi, sinirli iken 10 katına çıkabiliyor. İnsanoğlunun doğumunun 3. haftasında vücut kortizon maddesini üretmeye başlar. Normalin üzerinde ve altında kortizon üretildiğinde vücuda zarar verir.

 

Yapay Kortizon ve Vücuda Uygulanma Nedenleri

Vücutta üretilen kortizonun yeterli olmadığı bir takım durumlar olabiliyor günlük hayatımızda. Özellikle iltihaplı hastalıklar hayatımızı oldukça zorlaştırıyor. İşte kortizon iğnesi bu durumlarda hayat kurtarıcı bir özelliğe sahip. İltihap gidermeye yönelik olan kortizon iğnesi ağrı gidermez. Bu iğne ile vücutta üretilen kortizon birbirlerinden biraz farklıdır. Doğal olanı böbrek üstü bezlerinde üretilip direk kana karışarak vücuda yayılır. Yapay kortizon iğnesi ise yalnızca iltihaplı bölgeye uygulanır. Etkisini de geç fakat doğal olana göre çok daha fazla gösterir. Eklemlerde ve omuz keseciğindeki iltihaplanmalarda, tetik parmak hastalığında, karpal tünel sendromunda oldukça etkilidir kortizon iğnesi.

 

Kortizon İğnesinden Korkmalı mıyız?, Yan Etkileri Neler?

Toplumumuzda insanlar kortizon iğnesini en son çare olarak düşündüklerinden dolayı korktukları aşikar. Halbuki dozunda kullanılan her ilaç hayat kurtarır. Kortizon iğnesinden hiç korkmayıp peynir ekmek gibi tüketenler de var elbette. Bu da yanlış bir uygulama. Doktor bir kerelik vermişse fazla kullanıp canına kastetmenin ne gereği var?

Evet oldukça güçlü ve etkili olan kortizon iğnesinin yan etkileri de var. Herkeste hepsi görülmese de belli başlı yan etkiler şunlar:

 • Bulantı
 • Hipertansiyon
 • Adet düzensizliği
 • Kas zayıflığı
 • Şeker hastalığı
 • Göz tansiyonu
 • Kıllanma
 • İştah açılmasına bağlı kilo alma
 • Psikolojik bozukluk
 • Sivilce
 • Sırtta yağ birikmesi
 • Ülser

 

 

gibi pek çok yan etkisi görülebilir kortizon iğnesinin. Ancak bunlar gözünüzü korkutmasın. Dediğimiz gibi herkeste bütün bunlar görülmüyor. Kısa süreli ilaç alanların korkmasına hiç gerek yoktur. Zaten doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Doktorunuz da size gerekli dozu uygulayacaktır. tedbiri elden bırakmadığınız sürece kortizon iğnesi hayatınızı kolaylaştıracak bir tedavidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sevgi polat dedi ki:

  Ya bende yaklaşık on senedir egzema var altı sene önce doktorum bana kortizon iğnesi önerdi elimde vardı ozaman Allahın izniyle geçti şimdi ara sıra oluyor geçiyor şimdide yüzümde ve saç diplerimde çok fazla var yeniden vurdurmak istiyorum birşey olmaz inşaallah.

 2. Kezban eren dedi ki:

  Merhabalar ben iki ay önce dizimden oldum iğneyi kanamalarim önceden coktu ayda iki defaydi igneden sonra adet görmuyorum bi alakasi varmi zarari nedir tesekkurler

  1. özgür dedi ki:

   Adın Kezban ya ondan her şey.

 3. özgür dedi ki:

  Adın Kezban ya ondan her şey.

  1. Umut dedi ki:

   Gerizekalimisin ulan sen şu ülkenin şu hali hep sizin gibi yobazlardan adi herif

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.