Kötü Koku Alma Hastalığı nedir?

Kötü Koku Alma Hastalığı Nedir?

Kötü koku alma hastalığı; buruna devamlı olarak kötü kokuların gelmesidir. Etrafta gerçekten kötü bir koku veya koku kaynağı olmasa bile bu hastalığa sahip kişiler sürekli kötü bir koku hisseder ve bu durum ileri boyutlarda gerçekten de çok rahatsız edici olabilmektedir.

 

Kötü Koku Alma Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Kötü koku alma hastalığı hem biyolojik hem de psikolojik sebeplerden meydana geliyor olabilir. Durum psikolojikse; psikiyatr yardımıyla kolay bir şekilde çözülebilir. Buruna gelen kötü kokular bir halüsinasyon da olabilir. Ancak sebep biyolojikse; durum biraz daha ciddidir.

Buruna gelen kötü kokular kimi zaman olmayan bir kokuyu almaktır. Kimi zamanda kokuları birbirine karıştırmaktır.

Biyolojik sebep olarak; sinüzit, burunda kemik eğriliği, burun eti hastalıkları gösterilebilir. Bunlar dışında kanser de böyle bir rahatsızlığın sebebi olabilir. Ki bu sebepler içinde en nadir rastlananı kanserdir.

Nezle veya grip mikrobunu vücudunuz almışsa da; bu kötü kokular burnunuza enfeksiyondan dolayı gelebilir.

Buruna gelen kötü kokular; bir haftadan daha fazla sürmüşse mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bir haftadan fazla görülmesi nezle, grip ihtimalinden çok diğer sebeplerden kaynaklandığının belirtisidir.

 

Kötü Koku Alma Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kötü koku alma hastalığının tedavi edilmesi için öncelikle her hastalık gibi sorunun kökenine inilmesi gerekir. Yani; sorunun ne olduğu, hastalığın neden kaynaklandığı bilinmelidir ki tedavi için bir süreç izlensin.

İlk olarak biyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu tespit edilmelidir? Psikolojikse bir psikiyatra, biyolojikse ilgili hekime hasta yönelmelidir. Hekime başvurduktan sonra hastanın yapabileceği tek şey; şikâyetini doğru ve açıklayıcı bir şekilde hekime aktarmak olacaktır. Gerisinden hekim sorumludur.

İlk ve en çok görülen sebep; nezle, grip kaynaklıysa kötü koku almanız; gerekli ilaçlarınızı kullandıktan ve tedaviniz tamamlandıktan sonra kötü koku alma durumunuz yok olacaktır.

Kötü koku alma hastalığınız sinüzit kaynaklıysa bir ilaç tedavisi ya da sinüzit temizleme yöntemi ile sinüzitiniz temizlendikten sonra; kötü koku alma durumunuz da yok olacaktır.

Kötü koku almanız bir halüsinasyonsa psikiyatr yardımıyla, belki yine ilaç tedavisiyle durumunuza çare bulacaksınız.

Kötü koku almanızda küçük bir ihtimal de olsa kanser sebebi vardır. Şayet kötü koku almanız kanser sebepliyse; bunun çözümü sizin için biraz daha elbette ki zor olacaktır. Ama gözünüzü korkutmayın bu olası en düşük sebeptir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.