Kramp Nedir ve Nasıl Geçer?

Kramp Nedir?

Kramp; kaslarda ani bir şekilde ve şiddetli bir ağrının oluşmasıdır. Kimi zaman bıçak saplanmış, kimi zaman karıncalanmış hissi yaratabilir. Bu tür ani kasılmalar sonucu oluşan kaslardaki şiddetli ağrı kramp adını alır.

 

Kramp Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Kramplar özellikle bacaklarda, daha sonra kollarda ve sırtta meydana gelmektedir. Kramp oluşmasının başlıca sebepleri arasında; uzun süre hareketsiz kalmak, kasların dehidrolize olması, kasların zorlanması ve kasların zedelenmesi yer almaktadır. Kalsiyum eksikliği de yine kramplara sebep olacak önemli bir nedendir.

 

Kramp Kimlerde Görülür?
Çok yoğun ve ağır egzersiz yapan kişilerde yaptıkları egzersizler dolayısıyla kramp sıklıkla oluşur. Vücudu ısıtmadan ani hareketler yapmak da yine kramp oluşumuna sebep olur. Kalsiyum dışında; potasyum ve mineral eksiklikleri de kramp oluşumuna sebep olmaktadır. Bu tip kramplar fakir beslenme sonucu oluşan kramplar kategorisinde yer almaktadır. Özellikle hipertansiyon hastaları ve hamileler; potasyum ve tuz kaybetmektedir. Kaybedilen potasyum ve tuz da kramp oluşumundaki en büyük sebeplerdendir.

 

Krampları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Oluştuğunda kişiyi oldukça rahatsız eden kısa süreli ama bu şiddetli ağrıları önlemek sizin elinizde. Potasyum eksikliğinde kramp oluştuğunu bildiğimize göre; kurutulmuş meyve, yeşil renkteki sebzeler, avakoda, domates, muz gibi potasyum açısından zengin besinleri sıkça tüketerek kısmen olası kramptan korunabiliriz.

Kahve, kola, sigara, çay gibi ürünler de kramp oluşumunu tetikleyecek maddeler bünyesinde içermektedir. Bu nedenle kahve, kola, sigara, çay gibi ürünlerin tüketimini azaltarak; kramp oluşma riskini azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra alkolde tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Kasınızın güçsüzlüğü de yine; kramp oluşumuna sebep olabilir. Bunun için kaslarınızın güçlü olması, kramp oluşumunu da kısmen engelleyecektir, dolayısıyla yapacağınız egzersizler kramp oluşumunu engellemenizdeki bir süreç olacaktır.

Laktik asit vücutta yorgunluğa sebep olan bir maddedir. Ve yorgunluk da kramp oluşumu etkileri arasındadır. Bu nedenle bol su tüketerek vücudunuza yorgunluk hissi veren laktik asitten de kurtulabilirsiniz.

Tüketeceğiniz az yağlı süt ve yoğurtlar da hem kalsiyum almanızı sağlayacak hem de kramp oluşumunuzu engelleyecektir.

 

Kramp Anında Ne Yapılmalı?

Kişiye kramp girdiğinde; kramp girilen bölge ovuşturularak yahut sıcak su torbası yardımıyla yumuşatılmaya çalışılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.