Kronik Bronşit nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşamak için her birimiz nefese muhtacızdır. Nefes alma olayı vücutta nasıl gerçekleşir şimdi biraz bundan bahsedelim. Nefes alırken burnumuzdan içimize çektiğimiz hava önce soluk borusuna daha sonra da akciğerlere ulaşır. Soluk borusundan akciğerlere iletilen hava iki koldan iletilir. Bu kollara bronş adı verilir. Akciğerlere hava taşıyan bronşların iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucunda bronşit dediğimiz alt solunum yolu hastalığı meydana gelir. Bünyeleri zayıf olduğu için en çok bebek ve çocuklarda görülür. Bronşit akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılır. Biz bu yazımızda başlığımızda da görüldüğü gibi kronik bronşiti ele alacağız. Akut bronşit hakkında da kısa bir bilgilendirme yapalım:

 

Akut Bronşit

Akut bronşit hafif seyreden bir hastalıktır. Virüs ya da havanın akciğerlere ulaşacağı kanalların tahriş olması nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Hava kirliliği, sigara dumanı bu tahrişi artıran etkenlerdir. Balgam söktürücü ve varsa ateş düşürücü ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Tamamen geçmesi mümkün olan bir hastalıktır.

 

Kronik Bronşit Nedir?

Kötü alışkanlıkların ve kötü sağlık koşullarının etkili olduğu sessiz sakin ilerleyen bir hastalıktır. Kronik bronşit akut bronşitte olduğu gibi kısa sürede iyileşme göstermez. Uzun yıllar sonunda ağır solunum yetmezliğine kadar yol açar. Kronik bronşitin belirleyicisi iki yıldan daha uzun süre ile ara ara 1 aydan fazla süren öksürük şikayetidir. Verem ile aynı olan bu belirti için gerekli testler yapıldıktan sonra verem olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanısı konulabilir.

Kronik bronşitin nedeni tam olarak bilinememekle beraber solunum yolu enfeksiyonları, sigara dumanı ve hava kirliliği hastalığı tetikleyen durumlardır diyebiliriz.

Hastalığın en önemli belirtisi balgamlı ya da kuru öksürüktür. Çok şiddetli ateş görülmez hafif seyreder. Solunum güçleşmiş ve nefes darlığı nedeniyle hastanın fiziki hareketleri kısıtlanmıştır. Yeterince nefes alamayan akciğerlerde de bir takım değişiklikler baş gösterir. Sonuçta dolaşım halindeki kanda yetersiz nefes alımından dolayı oksijen oranı azalır. Oksijen açığını kapatmak için solunum hareketleri daha sıklaşır. Hasta daha çok hava gereksinimi duyar ve nefes alamamaktan dolayı büyük sıkıntı çeker.

 

 

 

Kronik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik bronşit tanısı konulduktan sonra sigara kullanan birey ilk olarak sigarayı bırakmalıdır. Sigara bırakıldıktan sonra hastada sabah öksürükleri, aniden gelen ve boğan öksürük krizleri zamanla yok olacaktır. Kronik bronşit nedenleri arasında bir diğer unsur hava kirliliğiydi. Sanayi ve kötü hava koşulu olan yerlerde çalışan hastalar iş değişikliği yapmaya gitmelidirler. Böyle yerlerden uzak durmak hastalar için yaşamsal önem taşır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. nurhan dedi ki:

  lütfenn biraz daha açığa vurun ben sanırım bronşit hastasıyım hiç kimseyede sürekli öksürdüğümü ve boğazımdan kan geldiğini söylemediim peki bu ameliyatlamı geçebiecek bişey

  1. Nurgül dedi ki:

   Hastalığınızın bronşit olduğundan emin misiniz bence eğer gitmediyseniz bi doktora gitseniz daha iyi bilgi alabilirsiniz hastalığınız daha da kötüleşmeden bi doktora görünün bence

 2. ayşe dedi ki:

  üye olup para

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.