Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Var olmayan seslerin, farklı şekillerde duyulmasına çınlama (tinnitus) denir. Hastalar tarafından farklı şekilde tarif edilebilir. İçeriği ve niteliği ne olursa olsun kulak çınlaması olarak adlandırılır. Yalnız kulak çınlaması ile psikolojik problemler nedeni ile duyulan insan seslerini ayırmak gerekir.

 

 

Çınlamanın Sebepleri

İşitme sorunlarına neden olabilecek sorunlar aynı zamanda çınlamaya nedene olabilir. Kulak kiri, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı, yüksek ses, bazı antibiyotikler, devamlı aspirin kullanma, başa alınan darbeler, iç kulak hastalıkları, yüksek tansiyon, damar sertliği, beyin sapı hastalıkları, böbreküstü bezleri hastalıkları kulak çınlamasına sebep olabilir.

 

 

Çınlama Zararlı Mıdır?

Kulak çınlaması hastalık değildir. Kulak çınlaması zarar vermez ama hastalık belirtisi olduğu için kesinlikle dikkate almanızı tavsiye ederim. Ayrıca kulak çınlaması bazen çok ciddi ve ağır psikolojik sorunlara yol açabilir. Dikkat bozukluğu, uykusuzluk, anksiyete, dikkat bozukluğu, uyku bozuklukları ve hatta intihara yol açabilir.

 

Kulak çınlaması Tedavi Edilebilir Mi?

Çınlama tamamen tedavi tam olarak edilemez, ama çınlamaya sebep olan hastalıkları bulup tedavi etmek çınlamanın sonlanmasına yetecektir. Bu nedenle kulak çınlaması olan herkese yardım etmek mümkündür.

 

 

Kulak Çınlamasının Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisinin ilk aşaması ayrıntılı hikâyenin dinlenmesi ile başlar. Daha sonra duyma testi (Odyogram) yapılarak duyma hassasiyeti ve timpanogram testi ile kulak basıncı testi yapılır. İç kulak otoakustik emisyon testi, kohleografi, işitme siniri ve beyin sapında bulunan işitme ile ilgili elektrik dalgası ERA testi ve denge ölçen nistagmografi testi yapılır. Yapılan bu testlerin sonucunda yapılacak olan değerlendirmeler ile birlikte yen testlere ihtiyaç duyulması halinde yeni testler ve kulak yapısını görüntülemek için bilgisayarlı tomografi istenir. Ayrıca manyetik rezonans görüntüsü istenir.  Yapılan testlere göre uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye başlanır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.