Kulak Çınlaması Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kulağımızın içinde bir çınlama sesi duyduğumuz da genel olarak hepimiz kendi aramızda biri beni andı diyerek yorum yaparız fakat bu kulak çınlamasının tıptaki adı tinnitus olarak bilinmektedir. Biz bu kulak çınlamalarını pek önemsiyor olmasak da nadir de olsa kulakta duyulan bu çınlamalar, altta yatan bir rahatsızlığı haber veriyor olabilir.

 

Kulak Çınlamasının Nedeni?

Bu kulak çınlamasının sadece kişi tarafından duyulduğu tinnitusun pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin bazı nedenleri kötü bir şey değildir mesela kulağın içinde birikmiş olan kulak kiri kısa bir süre kulak çınlaması gerçekleştirebilir. Bunun yanında ise enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki eklem yerlerinin sertleşmesi, alerji, tansiyon hastalığı, tümör, şeker hastalığı, gibi pek çok önemi olan sebepler de olabilir.

 

Kulak Çınlamalarına Az Rastlanan Nedenler Nelerdir?

 

-Kaza gibi sorunlarda kaynaklanan baş veya boyun yaralanmalar genellikle en çok bir kulakta çınlama gerçekleştirir.

-Akustik nöroma adı verilen bu iyi huylu tümör kafatası sinirinde oluşur ve bu tümör çoğunlukla tek kulakta çınlamaya sebep olur.

-Çoğu ilacın yan etkileri arasında bir de kulak çınlaması olabilir.

-Yüksek tansiyon hastalarında kulak çınlamaları daha çok fark edilir.

-Damar tıkanıklığı olan insanlarda bu hastalıktan kaynaklanan çınlamalar her iki kulakta da duyulur.

 

 

-Çınlamaya neden olanlar arasında birde tiroid bezinin fazla çalışması vardır.

-Cep telefonu bağımlısıysanız, telefon elinizden düşmüyorsa ve bu uzun yıllarca böyleyse bu çınlama nedenleri arasındadır.

 

Kulak Çınlaması Belirtileri Nelerdir?

Bu kulak çınlamaları, uyumanıza engel oluyorsa, dikkatinizi bozmakta ise ve hatta başınız dönmeye ya da günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza sorun yaratmaya başladıysa kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.