Kulaklarda Yanma, Kızarma, Neden Olur Nasıl Geçer?

Günümüzde anlık bir utanma hissi ya da sıcak ve baharatlı yiyecekler tüketildiğinde kulaklarımızda bir yanma hissi görülebilir. Böyle durumlarda yanma hissi kanın hızlı ve yoğun bir şekilde kulak damarlarınıza ulaşmasından kaynaklanır. Kısa sürede de çözülür.

Fakat kulaklarınızdaki bir yanma ya da ısınma hissi özellikle görünmeyen bir nedenden dolayı sık sık görülüyorsa, ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Birçok insan bu tür deri hislerini tecrübe etmiş olabilir. Bu durumun tıp alanındaki karşılığı ise parestezidir ve bu sinirlerin tahribatına neden olan bir enfeksiyonlar ya da iltihapla alakalı olabilir.

 

Kulaklarda Yanma, Kızarma ve Isınma Nedenleri

İlk olarak kulak yaralanmalarıyla böyle bir durum görülebilir. Kulakta görülen bir sakatlık duyu sinirlerinin zarar görmesine neden olabilir ve bu durumda yanma ya da kızarma hissi görülebilir. Kulak bölgesine doğru gelebilecek bir darbe ya da kazadan dolayı da kulakta hasar oluşturur ve yanmasına sebep olur.

Orta kulak iltihapları da bu durumların görülmesinde etkilidir. Bu iltihap orta kulakta bir sıvı oluşumuna neden olur. Daha sonra kulak içerisindeki tüp bloke olur ve orta kulakta birikir. Bu durumda da yanma, kızarma ve ısınma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Dış kulak yolu iltihabında yanma ve karıncalanma hissi görülür. Bu genellikle yüzme sonucunda dış kulağa su kaçıp orada hapsolması sonucunda görülmektedir. Dış kulakta biriken bu su nemli bir ortam oluşturur ve bulaşıcı etkenleri beraberinde getirir. Daha sonra ise kızarma ve yanma gibi durumlar görülür.

 

Tedavisi

Günümüzde alternatif tıbbın gelişmesiyle birlikte kulaklarda görülen bu sorunlara karşı önlemler alınabilmektedir. Aloe Vera kullanarak yanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz. Bunun yanında antibiyotik ve iltihap sökücü ilaçların kullanımı da önemli ve bu rahatsızlıklarda etkin rol oynar. Dış kulakta kızarma, kızarıklık ve yanma hissinin nedeni zona hastalığı ise hastaya anti-virüs ilaçları önerilmektedir. Bunun yanında kan şekerinizi kontrol altına alabilir ve topikal kremler kullanarak tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Tüm bu süreçler uzman doktor tavsiyesi ve onayı alınarak uygulanmalı ve sonuç alınmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.