Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulunç, kalın bağırsak kaslarının kasılması sonucu meydana gelmektedir. Özellikle omuz başlarında hissedilen ağrılara halk arasında kulunç denilmektedir. Oldukça şiddetli ağrılar meydana getirir ve yıpratıcı bir süreç yaşatır. Bu şekilde yaşanan ağrıların, bazıları sabit ağrılardır bazılar ise gezici ağrılar olarak yaşanmaktadır. Tıp dilinde ise, kalın bağırsak kaslarının kasılması sonucu yaşanan ağrılara “kolik” denilmekte olup halk dilinde kulunç ağrısı olarak geçer.

Kulunç ağrısı, genellikle kol, bacak ve gövdede hissedilir. Nedeni ise tam olarak açıklanmamakla birlikte ağrı ve sancı ile birlikte yaşanmaktadır. Buna rağmen oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Kas yapısının bulunduğu her bölgede hissedilmesine karşın, genellikle boyun ve sırt bölgesinde yaşanmaktadır. Ayrıca romatizma sorunu yaşayan hastaların temel şikâyetini de oluşturduğu görülmektedir. Kronik yaşanan enfeksiyonların ve bağ dokusu hastalıklarının yaşandığı sırada ortaya çıkmaktadır.

Bazı bölgelerde daha fazla hissedilmesi, bazı noktalarının bulunduğunu göstermektedir. Bazı bölgelerde daha fazla hissedilmesi, o bölgeye yapılan herhangi bir müdahalede ağrı oldukça hissedilir.
Kulunç ağrısı, her yaşta görülebilen bir sağlık sorunu olarak görülebilir. Bazı işlerde çalışan ve görev yapan kişilerde daha fazla rastlanmaktadır. Özellikle hareketsiz bir işte çalışan kişilerin kulunç ağrısını yaşaması ise muhtemeldir. Bilgisayar başında çalışanlarda, badana boya yapan kişilerde, kameramanlarda daha sık rastlanmaktadır.

 

Kulunç Ağrısını Geçirmek İçin Tedaviler

Genellikle bu durumun, rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep ise, hareketsizliktir. Hareketsiz durumlarda ağrı belirtisini daha çok göstermektedir. Bu sebeple hissedilen ağrının azalması için egzersiz yapılması fayda sağlamaktadır. Tabi bu egzersizlerin, hafifi şekilde olması gerekmektedir. Yoksa ağrı derecesi artabilir ve olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca, kulunç ağrısının tedavisinde çeşitli ilaç yardımı da alınmaktadır. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılmaktadır. Tedavi sırasında ise, ağrı hissedilen bölgenin sıcak tutulması ve soğuğa maruz kalmaması gerekmektedir. Herhangi bir terleme hissedildiği zaman ise, soğuk havaya maruz kalması önlenmelidir.
Özellikle ağrıların hissedildiği bölgeye sıcak havlu yardımıyla, kulunç ağrısını dindirmek mümkündür. Böylelikle yapılan tedavi boyunca dikkatli olmanın, dinlenmenin ve çeşitli egzersizler ile ağrıyı azaltmanın yöntemi buradan geçmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.