Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazen çok acelemiz olur. Elimiz ayağımız birbirine dolanırda çok basit işleri yaparken, en olmaz hareketi yapar, belimize, sırtımıza, boynumuza zarar veririz. Ve dayanılmaz ağrılarla bazen haftalar süren beraberlikler yaşarız. Bu ağrılarla yaşamak zorunda kaldığımızda doğru teşhis konulursa sağlığımıza daha çabuk kavuşuruz.

 

Önce Teşhis Ederek Hastalık Belirlenir

Kulunç denilen bölge sırtın üst kısmıdır. Kulunç ağrısı bir kas hastalığı olduğu için anlaşılması çok da zor değildir. Vücudumuzu iyi dinleyip şikâyetimizi doğru kelimelerle anlatmak doktorumuzun işini kolaylaştıracaktır. Ve doktorun yapacağı iyi muayeneyle de birleşince hastalığın tanısı rahatlıkla ortaya çıkacaktır. Kaslarınızın tetik noktasına baskı uygulandığında sizi sıçratacak şekilde bir ağrı ortaya çıkıyorsa kulunçlarınız da sorun vardır. Genelde anlık bir ağrı olmadığı için ilk ne zaman ne şiddette başladıysa doktorumuzu bilgilendirmeliyiz. Resmin parçasına göre yapılan teşhis her zaman doğru tedaviye ulaştırmaz. Resmin bütününü doktorumuza çizmeliyiz.

 

Teşhise En Çok Giden Meslek Grupları

Herhangi bir yaş aralığı bulunmayan bu ağrının ana nedeni kasların kötü kullanımıdır. Bilgisayar başında çalışan bahtsızlar, boyacılar, badanacılar, masa başında oturan memurlar, hareketsiz çalışan tekstil işçileri, fazla hareket eden sporcular, kaslarını en çok zorlayan meslek gruplarıdır. Masa başında çalışanların dik oturarak, bir yerlere uzanarak çalışan iş gruplarındaki insanlarınsa ani hareketlerden kaçınarak, sporcuların gereğinden fazla kendilerini zorlamayarak kulunç ağrısının önüne geçmesi mümkün olabilir.

 

 

Önlemlere Kulak Asmadığımızda Kulunç Ağrısı Nasıl geçer

Fizik tedavi ile eski sağlığa kavuşmak mümkün olacağı gibi faydasını göreceğiniz pek çok ilaç ta mevcuttur. Özellikle fizik tedavide kullanılan sıcak tedaviler ve elektrik akımları çok çabuk rahatlama sağlayabilir. Ama enjeksiyon yöntemi de çok sık kullanıldığından yabana atılmamalıdır. Hızlı bir şekilde ağrının kesilmesine yardımcı olduğu için hayatımızı kolaylaştıracaktır. Evde de yapılacak tedavilerle ağrılarımıza şifa bulabiliriz. Oturduğumuzda, kalktığımızda, yattığımızda pozisyonumuzun çok iyi ayarlanması ağrının geçmesinde önemli olacaktır. Evde kendimiz yapabileceğimiz yöntemler arasında buz tedavisi ilk sırada gelir. Dikkat edeceğimiz bir püf noktası ise buz ağrıyan yerle direk temas etmesin. Şiddetli ağrınıza ilaç olmasıyla sıcak tedaviye geçebilirsiniz. Sıcak su torbalarıyla tedavinizi tamamlayabilirsiniz. Ve kulunç ağrısı nasıl geçer diye kara kara düşünmeye başlamamız ise büyük ihtimalle klimayla karşılaştığımız andan sonra gerçekleşecektir. Klimanın soğuk havasının direk bize temas etmesinden kaçınmak bizi bu ağrılardan uzak tutacak en önemli etken olacaktır. Salığınızı kaybettikten sonra nasıl eski haline getireceğimizi düşünmektense uyacağımız basit kurallarla sağlığımızı koruyabiliriz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.