Kumar Bağımlılığı Nasıl Aşılır?

Kumar Bağımlılığı Nedir?

Kumar oynamak bir tür dürtü kontrol sorunudur diyebiliriz. Yani kişisel, iş hayatında ve aile içerisinde pek çok kayıp yaşamasına rağmen, kişinin kumar oynama işlevini kontrol edemeyişi kumar bağımlılığıdır. Kumar oynamanın kişiye verdiği heyecan ve kazanma duygusu vazgeçilmez hissettirir.

Kumar oynayan kişiler kaybetmekten çok kazanacaklarına inanırlar. Kazanırken aldıkları haz, kaybederken yeniden kazanma umudu ile içinden çıkılamayacak bir batağa girerler. Bu duygular içerisinde mantıklı düşünemezler. Kazandıkça biraz daha kazanmak için oynarlar. Kaybedince kaybettiklerini yerine koymak için oynarlar. Kaybettiklerini yerine koyunca biraz daha kazanayım diye düşünerek yine oynarlar. Sonu gelmeyen bir ipin ucunu tutup çekmektedirler adeta.

Kumar oynayan kişilerin çoğu iyi yetişmiş, saygın, güzel mesleği olan, çevresinde sevilen kişilerden oluşur. Psikopat insanlardan yani alkol ve madde bağımlısı olan kişilerde de kumar bağımlılığı görülüyor fakat; diğer grup daha belirgin. Bu insanlar hayatları boyunca çok hata yapmayan, iyi eğitim almış, mükemmelliyetçi özellikleri olan insanlardır. Onların iş hayatı ve aile ilişkileri bağımlılık yüzünden çok zarar görür. Şans oyunu olan kumar kazanmayı garanti etmez. Kişi kendi dünyasında çok paralar kazandığını düşünür, hayal eder ve buna inanır. Ancak sonuç hüsranla biter. Sürekli kaybederken kazanma umudu ile bir daha bir daha oynar. Artık bağımlı olmuştur.

 

Kumar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kumar bağımlıları ellerine para geçtiğinde durdurulamaz bir istekle kumara yönelirler. Parası bitene kadar oyunu bırakmaz. Oyun bittikten sonra büyük bir pişmanlığa kapılır. O psikoloji ile büyük yeminler eder bir daha oynamayacağına dair. Ancak pişmanlığı bir sonraki paraya sahip oluşuna kadardır.

 

 

Kumar bağımlılarının serotonin ve dopamin adı verilen hormon döngülerinde bozukluk saptanmışsa, bu hormonların düzeyini ayarlayan ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Ancak kumar oynamak bir tür beyin dürtü kontrol bozukluğu olduğu için ilaçlar tek başına yeterli olmaz. Beyin dürtü kontrolünde işlevi olan bölgelerin güçlenmesi için psikoterapi yöntemleri de kullanılmalıdır. Tedavinin başarılı olması için kişinin inanması, çevresindekilerin onu desteklemesi ve tedaviye ara verilmemesi gerekir. Kumar bağımlılığı ahlaki değil tıbbi bir durumdur. O nedenle tedavisi tıpta mümkündür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Köksal dedi ki:

    Kumardan nefret ediyorum lutfen bana yardımcı olun.zor zamanlar geciriyorum kumar yüzünden. Bir türlü birakamiyorum.ne yapmalıyım?

    1. mesut vatansever dedi ki:

      kendini sev arkadasim, kumar seni sevmiyor unutma

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.