Kuşkonmazın Faydaları ve Nelere İyi Geldiği Hakkında Bilgiler!

Enginar ve börülce gibi halkın bir kısmının sevmediği sebzeler arasında olan kuşkonmaz, salatadan çorbaya kadar pek çok yemekte kullanılabilmektedir. Özellikle Akdeniz ve Ege’de şifalı olarak bilinen kuşkonmaz, bu yörelerde ağırlıklı olarak et yemeklerinde kullanılmaktadır. Kuşkonmazın; pek çok vitamin, mineral içerdiği ve pek çok hastalığa faydası olduğu ise pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Peki, belki de çoğunuzun bilmediği bu sebzenin nelere faydası vardır?

Kuşkonmazın içerisinde A vitamini, B vitamini, C vitamini ve K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve B6 vitamini oldukça fazla bulunmaktadır ve içerdiği vitaminler bakımından vitamin deposu da diyebilirim. Fosfor, potasyum, folat, mangan, lif, mineral, bakır ve protein bakımından oldukça zengin olan kuşkonmazın pek çok hastalığa iyi geldiği de bu sebzenin bilinmeyen başka bir yönü.

Genellikle et yemekleri ve çorbalarla servis edilen kuşkonmazın kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğini söyleyebilirim. Kuşkonmaz çorbası ve fırında kuşkonmazlı et gibi yemekler yüksek oranda vitamin, protein, potasyum ve folat içerdiği için kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Izgara yemeklerinde de oldukça iyi bir tadı olan kuşkonmazı her şekilde pişirebiliriz. Kuşkonmazı romatizma hastalığı ve artirit hastalığı olan kişilere de önerebilirim. İçinde yüksek miktarda bulunan potasyum ve lif romatizmanın iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Kuşkonmazın içerisinde bulunan folat adlı madde vücudumuzda bulunan hücrelerin düzgün bölünebilmesini sağladığı için hamilelik evresinde faydalıdır. Hücre bölünmesini doğru şekilde sağlayan folatın az gelmesi, ileride doğacak çocuklarınızın sakat ya da zihinsel engelli bir şekilde doğmasını sağlayabilir. Bu yüzden kuşkonmazın özellikle hamileler ve çocuk yapmayı düşünenler için her öğünde sofralarında bulunmasını ısrarla tavsiye ediyorum.

 

 

Kuşkonmazın içinde inulin adında bir karbonhidrat bulunmaktadır. İnuin, kalın bağırsağımızda bulunan iyi huylu bakteriler tarafından sindirildiği için bu bakterilerin gelişimini etkilemektedir ve kalın bağırsaklardaki bakterileri kovucu etkisi vardır. Bağırsak hastalığı olan kişilerin bağırsak sağlığı açısından kuşkonmaz yemesini öneriyorum.

Kuşkonmazın faydaları saymakla bitmez. Ancak yemenizde herhangi bir zarar olmayacağını belirtebilirim. Bir deneyin, beğenmezseniz yemezsiniz ama yemeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.