Kuzu Kulağının Faydaları

Latince adı Rumex acetosella olan, fakat ülkemizde, kuzukulağı, ekşikulak, ekşimik, ekşimek, turşu otu, ebem ekşisi, oğlak kulağı gibi adlarla tanınan bu bitki, hemen her yerde yetişir. Fakat yoğun olarak Tokat ve civarında yetişir.

 

Kuzukulağı çok yıllık otsu bir bitkidir. Haziran – Eylül ayları arasında çiçek açan bu bitki, bahar aylarında ortalama 50 – 60 cm. yüksekliğe kadar erişebilir. Genelde kumlu toprakları seven kuzukulağı nemli bölgelerde daha iyi yetişiri. Ülkemizde doğal ortamında yetişen bu bitki başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tarlalarda ve seralarda yetiştirilmekte ve ticaret yapılmaktadır.

 

Tadı oldukça ekşi olan kuzukulağı, çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeği veya salatası yapılarak da tüketilebilir. Kuzukulağının köklerinde tanen, antrakonin ve türevleri, nişasta, reçine ve şekerler bulunur, kuzukulağının yapraklarında ise potasyum oksalat, nişasta, oksalik asit, bulunur. Ayrıca bu unutulmaya yüz tutmuş bitkide A, B, C vitaminleri bulunur. Demir ve fosfor yönünden de oldukça zengindir.

 

 

KUZUKULAĞININ FAYDA VE YARARLARI

 

Kuzukulağı C vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelen İSKORBÜT hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar. İskorbüt hastalığı tedavi edilmediği takdirde diş dökülmelerine ve ağız içi yaralara sebep olur, kuzukulağı idrar söktürücü olarak kullanılır, ayrıca çok iyi bir böbrek çalıştıranı olarak bilinir. Sabahları aç karnına kullanıldığında kabızlığı giderdiği bilinmektedir. Ayrıca kanı temizlemeye yardımcı olan kuzukulağı yara, irin, çıbanlar ile cilt hastalıklarının tedavisinde de cilt üstüne uygulandığı mucizevî etkiler göstermektedir. Ciltte bulunan lekelere de iyi geldiği bilinmektedir.

 

Ayrıca tohumları anne sütünü artırmaya yarar. Vücudun kuvvetlenmesine yardımcı olur, kadınlarda regl dönemlerinde kanamaların düzene sokulmasına yardımcı olur. Yine kuzukulağı çayı ateş düşürmeye yardımcı olur.

 

KUZUKULAĞININ YAN ETKİLERİ VE ZARARLARI

 

Kuzukulağı kullanacak olan kişilerin tabi öncelikle her şeyde olduğu gibi kararında ve yeterli miktarda kullanmaları gerekir. Kuzukulağı, romaztima, gut hastalığı ve böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde birtakım rahatsızlıklara yol açabileceğinden dikkatli kullanılması veya kullanılmaması tavsiye edilir.

 

KUZUKULAĞININ KULLANILMA ŞEKİLLERİ

Kuzukulağı tarlada, ovada, dağda velhasıl hemen her yerde yetiştiği için, bulunması kolay bir bitkidir. Kuzukulağı çiğ olarak yenebilir. Tadı ekşidir. Çiğ olarak yenildiğinde mideyi rahatlatmakta, sindirim sistemini düzene koymaktadır. Mide ve bağırsakları temizlemektedir. Yine salata olarak yenildiğinde yukarda açıklanan iskorbüt hastalığına karşı vücudumuzda direnç geliştirmekte ve içerisinde bulunan C vitamini ile bu hastalığın gelişmesine engel olmaktadır.

Kuzukulağı taze iken ezilerek güneş yanığı olan yerlere sürüldüğünde rahatlatıcı bir etki göstermekte ve güneş yanıklarından sonra meydana gelebilecek lekelenmeleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

 

Kurutulmuş kuzukulağının 50 gram kadarı kaynatılarak çay gibi demlenerek içildiğinde idrar söktürücü bir etki yapar. Aynı zamanda bu şekilde içildiğinde ateş düşürücü özelliği de sahiptir.

 

 

Egzama, sivilce, sedef hastalıkları içinse yaklaşık 50 -60 gr. Kuzukulağı 15 dakika kaynatılır. Demlenen kuzukulağı çayı günde üç (3) bardak içilir.

 

Kuzukulağı salatası yapılarak da tüketilebilen bir bitkidir. Bir demet kuzukulağı sapları kesilerek temizlenir ve ayıklanır, daha sonra üzerine yoğurt ve istenirse sarımsak ilave edilir, karıştırılır ve yenmeye hazır hale getirilir. Bu şekilde yenen kuzukulağı yenildiğinde de yine birçok fayda sağlar. Kuzukulağı lapa haline getirilerek çıban vb. yaraların üzerine konularak bu yaraların ve çıbanların tedavisinde kullanılır.  Kuzukulağı tüketirken özellikle de taze olarak tüketirken dikkat edilmesi gereken özelliklerinden biriside hafif müshil etkisi olduğudur. Çok fazla tüketildiğinde ishal sebep olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. SEVGİ YİĞİT dedi ki:

    merhaba bize yararlı bilgiler veren siteniz için teşekkür ederim. Benim 16 yaşında bir kızım var. Bacaklarındaki tüyleri epilasyon cihazıyla alıyordu fakat tüylerden sonra deri diplerinde lekeler oluştu. Çok uzun zaman olmasına rağmen geçmedi. Ne yapabilirim? Yüzündeki sivilce lekeleri de aynı şekilde geçmiyor. Cilt hekimi merhem ve azitro antibiyotik verdi iki aydır kullanıyor ancak gözle görülen bir etki oluşmadı. Kan testleri de normal çıktı. bu konuda başka ne yapabilirim. Kızım için bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Sevgi ve saygılarımla

    1. Murat dedi ki:

      Abla blue cap adında bir merhem 10 numara 100 lira fiyatı ama leke sivrice bırakmıyor

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.